Jana BRONDOŠOVÁ, Tomáš VELECKÝ
Cena nájomného sa odvíja od ceny bytu. Vo všeobecnosti platí, že čím je drahší byt, tým vyššie nájomné jeho majiteľ chce. Z toho vyplýva, že za prenájom priemerného bytu v Bratislave zaplatíte desaťkrát menej ako v Londýne, Tokiu alebo New Yorku, no dvakrát viac ako v ostatných slovenských mestách. Po vstupe do Európskej únie sa vraj môžeme tešiť na explóziu cien nehnuteľností aj u nás.
Onedlho sa začne školský rok a veľa študentov, ktorí nedostali internát, si bude chcieť prenajať byt. Na zvýšený dopyt budú reagovať ceny hlavne v mestách, kde vznikli univerzity iba nedávno a internáty tam chýbajú. Oproti minulému roku zdraželi prenájmy hlavne v Košiciach, no septembrový rast cien za prenájom čakajú napríklad aj v Nitre.
Výška nájomného sa v jednotlivých slovenských mestách zvyšuje priamo úmerne s veľkosťou metropoly. Aj menšie mestá sa však v horizonte niekoľkých rokov môžu tešiť na rast cien nájomného. Po vstupe do Európskej únie sa totiž medzi prvými vyšplhajú ceny nehnuteľností na realitnom trhu.
Pri hľadaní prenájmu sa dnes treba pripraviť na platenie provízie realitnej kancelárii. Niektoré si zakladajú na tom, že si vypýtajú jedno mesačné nájomné od nájomcu aj prenajímateľa. Vo svete však býva zvykom, a pomaly sa tomu prispôsobujú niektoré veľké realitné domy na Slovensku, že províziu platí len klient, čiže prenajímateľ.
Vo všeobecnosti platí, že prenájom zariadeného bytu je drahší ako nezariadeného. Výšku nájmu ovplyvňuje aj to, či je byt zrekonštruovaný, alebo sa jeho vybavenie nesie v duchu spred pätnástich rokov.
Bratislava…
Bezkonkurenčne najvyššie nájomné je v Bratislave. Je to najväčšie a najbohatšie mesto s pracovnými príležitosťami a najvyššími platmi. Tomu zodpovedajú aj ceny prenájmov. V Bratislave sa uživí viac realitiek ako na zvyšku Slovenska.
Prenájmy bratislavských bytov sú drahé už niekoľko rokov, no zdá sa, že nateraz svoj strop dosiahli. „Zostávajú rovnaké, asi rok sme nezaznamenali žiadne prudké cenové výkyvy," potvrdila Katarína Fečová z bratislavskej realitky Reas. Hoci sa o pár týždňov začína školský rok a veľa študentov nedostane ubytovanie v internáte, na cenách sa to neprejaví.
„Našimi klientmi sú napríklad zahraniční študenti z Indie, ale aj normálne rodiny, ktoré majú klasické problémy s bývaním, kým si zaobstarajú vlastné," dodala Fečová. Ceny prenájmov v hlavnom meste diktujú zahraničné firmy, ktoré tu hľadajú byty pre svojich manažérov. Podobný vplyv na trh s realitami v Bratislave majú aj diplomati.
Majitelia bytov v hlavnom meste často neveria korunám a žiadajú eurá. Najdrahší zariadený dvojizbový byt v centre mesta stojí mesačne 800 eur. Najvychytenejšie bratislavské štvrte sú v okolí Horského parku, na Kolibe a Kramároch.
Najlacnejšie sú sídliskové byty v Lamači, Petržalke a Devínskej Novej Vsi. Neplatí to však pre každý byt na sídlisku ďaleko od centra. „Drahé prenájmy sú napríklad v Dúbravke pri Iuvente alebo v Devínskej Novej Vsi pri Volkswagene," doplnila Jana Karaffová, maklérka Tatrarealu.
… a Košice sú najdrahšie
V Košiciach ceny prenájmov v poslednom čase vzrástli. A budú rásť ďalej. „Pred začiatkom školského roka je vždy vyšší dopyt, v sezóne vyskočia ceny nájmov aj o pätinu," analyzuje košický realitný trh Eugen Čuno zo spoločnosti Scenery. Keď sa situácia so študentskými bytmi utrasie, ceny sa vrátia späť. Revolúciu medzi cenami prenájmov vo východoslovenskej metropole spôsobil príchod amerického U.S. Steelu. Čuno: „V niektorých prípadoch zdraželi prenájmy troj- až štvornásobne. Súvisí to s tým, že zahraniční investori zvyšujú životnú úroveň aj zamestnanosť v regióne a dopyt po bytoch rastie."
V centre Košíc sa najlukratívnejšie byty prenajímajú aj po 40-tisíc korún mesačne. Naopak, najlacnejšie sú na periférii mesta, napríklad na Sídlisku dargovských hrdinov, kde sa dá prenajať trojizbový nezariadený byt od siedmich tisícok za mesiac. Na východe Slovenska sú aj štvrte pre rodiny s nízkymi príjmami, no byt sa tam dá prenajať len ťažko. „S Luníkom IX. vôbec nerobíme."
Byty v menších mestách obsadia študenti
V ostatných krajských mestách čakajú realitné kancelárie na študentov. „Momentálne je dopyt nízky, no v polovici a koncom septembra by sa to malo zmeniť. Študenti hľadajú v Nitre byty o päť minút dvanásť," vysvetľuje Mária Dermeková z nitrianskej realitnej kancelárie Texico.
Novozriadené vysoké školy nemajú toľko internátov, aby mohli ubytovať všetkých študentov, tí teda hľadajú byty na prenájom. „Najradšej by chceli centrum za dvetisíc korún mesačne. To je nereálne, takže im nakoniec prenajmeme byty na sídlisku Diely," povedala Dermeková.
Ceny najlacnejších prenájmov dvojizbových bytov sa v Nitre pohybujú okolo piatich tisícok mesačne. Najdrahší rovnako veľký byt v centre mesta stojí až 15-tisíc.
Banskobystrickí študenti hľadajú byty na prenájom tam, kde to majú najbližšie do školy a ani nájomné nie je pridrahé. „Najlacnejšie nájomné byty sú na sídliskách Sásová a Fončorda," tvrdí Ľubomír Farkaš, majiteľ banskobystrickej realitky AllReal.
Ani na strednom Slovensku nemajú realitné kancelárie núdzu o zahraničných klientov. Farkaš: „Tí si chcú prenajať kompletne zariadené byty v centre mesta. Výška nájmu ich netrápi." V Banskej Bystrici zostávajú ceny nájmov aj pred začiatkom školského roka rovnaké, no dlhodobo už niekoľko rokov rastú. V centre vyjde dvojizbový byt na desať- až dvanásťtisíc mesačne, na sídlisku v paneláku to je o polovicu menej.
Autor: bro, tv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.