kúpanie. Od soboty sa preto už vstupné do areálu Jazera nevyberá.
"Tohtoročnej sezóne počasie neprialo," posťažoval si prednosta MČ Nad jazerom Jaroslav Senčák. "Náš tohtoročný zisk na vstupnom predstavuje 160-tisíc korún, čo je síce o 20-tisíc viac ako v minulej sezóne, ale zďaleka nie sme spokojní. Pamätáme časy, keď sme za leto vyzbierali aj 300-tisíc."
Tohtoročná tržba pokryje náklady na prevádzku len spolovice. "Réžia nás stojí síce okolo 150-tisíc, ale toto leto sme rekonštruovali celý vodovod, čo nás stálo ďalších 150-tisíc."
Problém siníc je na Jazere už dlhoročný a kompetentní sa ho, ako hovoria, pokúšajú riešiť. "Je pravda, že tohto roku to bolo o niečo lepšie ako vlani. Zistili sme, že keď po chladnejšom počasí príde teplo, ihneď sa sinice rozmnožia. Riešenia na ich vykántrenie sme preberali s mnohými odborníkmi. Metód na zničenie tejto pliagy je veľa, ale všetky sú nákladné. Napríklad len malá čistička, ktorá by zabezpečovala stály prietok, by vyšla na 10 miliónov korún. Chemické riešenie zas na Jazere nemôžme aplikovať kvôli rybám. Experti z Hrhova nám navrhovali nasadiť na jazernú plochu vo veľkosti 15-tisíc hektárov až 200-tisíc plôdikov tolstolobika. Aj ďalšie ekologické riešenia sú veľmi drahé," dodal J. Senčák. Podľa jeho slov sa nevzdávajú, len ešte stále hľadajú spôsob, ktorý by bol nielen ekologicky, ale aj ekonomicky prijateľný.
Aj keď sa už nedá kúpať, respektíve len na vlastné nebezpečie, slávnostné ukončenie sezóny majú "Jazerčania" naplánované na túto nedeľu. Akcia pod názvom Pochytajme sa za ruky by mala pritiahnuť najmä recesistov. Od 14. hodiny sa na vodnej ploche budú prezentovať atypické plavidlá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.