drahšie. Keby sa také čosi udialo i v metropole východu, znamenalo by to, že by si študenti museli siahnuť do vrecák opäť hlbšie. Nelichotivá finančná situácia, ktorá je úzko spätá aj s vybavenosťou internátov, máta riaditeľov študentských domovov. A tie zatiaľ prežívajú len s tým, čo majú od štátu k dispozícii, viac si dovoliť jednoducho nemôžu.
V minulých rokoch MŠ SR účelovo zabezpečovalo celú prevádzku internátov. Odvlani však tie isté peniaze prerozdeľuje novým spôsobom. Účelovo financuje len prevádzkových zamestnancov a zvyšné náklady si internát musí uhradiť z príspevku v ročnej výške 3500 korún na lôžko a jedného študenta. Aj preto sa už niekoľkokrát zvýšilo bytné.
"Naposledy sme zvyšocali ceny za ubytovanie v apríli a od septembra k zvýšeniu poplatkov nepristúpime. Vyzerá to tak, že do konca kalendárneho roka k zdražovaniu nedôjde. Uvidíme, ako bude vyzerať situácia po voľbách. V prípade, ak dôjde k zvýšeniu cien energií, budeme musieť okamžite konať," povedal nám riaditeľ študentského domova Univerzity veterinárneho lekárstva Mgr. Juraj Rusnák.
Ako dodal, momentálne zaplatí študent, ubytovaný na dvojposteľovej izbe, 650-670 korún mesačne v závislosti od toho, v ktorej budove internátu je ubytovaný. Rovných 600 Sk platia na mesiac mladí ľudia ubytovaní v trojposteľovej izbe. Ešte pred niečo vyše rokom však zaplatili študenti v internáte s 800 posteľami mesačne len 260 korún. Ceny teda rapídne stúpli a ďalšie zvyšovanie by iste spôsobilo mnohým študentom zo sociálne slabšie situovaných rodín nemalé problémy. "Od marca sme zvýšili stravné, na čo študenti, platiaci si za ubytovanie, zareagovali tak, že sa nám prudko znížil počet stravníkov. Povedal by som, že 50 percent sa začalo stravovať na vlastnú päsť. Nosia si jedlo z domu, to im vystačí na dva-tri dni, niečo si pripravia na varičoch a v piatok opäť cestujú domov. Budeme však tomu musieť zamedziť, pretože vzhľadom na bezpečnostné predpisy je nemysliteľné, aby sa v budove využívalo toľko prenosných varičov, rýchlovarných kanvíc, či mikrovlniek. V podstate nám to zvyšuje neúmerne i náklady na elektrinu."
V minulom roku podmienil študentský domov ubytovanie odoberaním stravy, no toto uznesenie nenašlo u študentov oporu a muselo sa zrušiť. Cena 29 korún za obed sa zdá byť mladým ľuďom privysoká a J. Rusnák predpokladá, že ak nedôjde k zlepšeniu v tomto smere, hrozí zánik študentskej jedálne.
Ani v študentskom domove UPJŠ nedôjde k zvyšovaniu poplatkov za ubytovanie v dohľadnom čase a aj tam čakajú na výsledok volieb. Nik totiž netuší, s čím vyrukuje nová vláda. "Od 1. 9. 2002 ubytovanie nezdražie, ak však nová vláda pristúpi k zvyšovaniu cien energií od januára sme pripravení ceny zmeniť," tvrdí riaditeľ študentských domovov UPJŠ Ing. Ján Pitlanič.
Cena za ubytovanie v dvojposteľovej izbe stojí 500 korún, v trojposteľovej o 50 Sk menej. Podobne ako UVL, aj v internátoch UPJŠ pociťujú najväčšie problémy s úbytkom stravníkov v jedálňach. "Zo študentov sa v jedálni stravuje len asi 21 percent a jej prevádzku vyťahujú z biedy len zamestnanci, či dôchodcovia. Trápi nás však aj technický stav internát na Medickej do ktorého sa už 13 rokov príliš neinvestovalo. Opravili sme jedine ústredné kúrenie, kde došlo k havárii, maľujeme každé štyri roky. Robíme v rámci možností, veľa si dovoliť nemôžeme a žiaľ je to vidieť," uzavrel Ján Pitlanič.
Študentské domovy Technickej univerzity ponúkajú nateraz ubytovanie v rozmedzí od 430 do 500 korún v závislosti od typu izby. So zvyšovaním cien bytného v najbližšom období vedenie internátov nepočíta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.