do dvadsiateho augusta a prvý, komu zatelefonuje, bude práve polícia. Stále však zostáva v Afrike. Majského sekretárka Helena Hulmanová sa na túto tému odmietla rozprávať, rovnako ako jeho advokát Milan Ružbarský.
Vyšetrovateľ z okresu Bratislava I nadporučík Heuer zatiaľ vo veci nekoná, len začal trestné stíhanie. Majskému doručil predvolanie, ktoré však podnikateľ neprebral. Ostatných ľudí Heuer zatiaľ predvolávať nebude, vraj nemá čas.
Majský tak môže zostať v Afrike aj po voľbách, vyšetrovateľ však tvrdí, že to neprekáža. Raz sa podľa neho vráti: "Medzinárodný zatykač nie je nič príjemné," pohrozil. Vyšetrovateľ predpokladá, že návrat Majskému odporučí aj jeho advokát. Majský sa proti začatiu trestného stíhania odvolal, prokurátor to však zamietol.
Podnikateľ odišiel do Afriky približne pred viac ako mesiacom so svojím synom Erikom. Dvadsaťjeden dní mal loviť v Tanzánii a potom rokovať o obchodných záležitostiach v Keni a Namíbii.
Jeho manželka Diana Dubovská tiež nevie, kedy sa vráti, o sľube polícii nič nevie: "Moje informácie hovoria, že sa určite vráti. S ním je vôbec problém v Afrike nadviazať kontakt, iba keď on sa dostane k telefónu." Nevedela, kedy sa ozval naposledy.
Dubovská však predpokladá, že jej manžel je v poriadku: "To by sme sa dozvedeli, keby nebol. Človek, ktorý tam má prenajatý revír, má českú národnosť, poznáme ho všetci. Predtým sme tam chodievali celá rodina."
Dubovská hovorí, že je určite dosť nahnevaný, ale neskrýval by sa. Zmluvy s Fondom národného majetku vraj boli ošetrené.
Vyšetrovateľ Majského obvinil, že v roku 1998 spolu so svojimi dvoma synmi previedli zo spoločnosti Sipox Holding 426 miliónov na firmu Istrokommerz namiesto toho, aby splatili dlhy Sipoxu, ktoré mal vo fonde.
Podnikateľ ale onedlho môže čeliť ďalšej žalobe. Majský sa s veľkou pravdepodobnosťou podieľal na krachu celého Horizontu. Potvrdzuje to aj zverejnený telefonický rozhovor medzi Vladimírom Frunim a Majským. Fruni žiada zmluvy, zrejme o predaji Horizontu, ktoré mu Majský nechce dať.
Na faktúrach vystupovali nastrčené firmy Commodore a Cavaliere, pričom oficiálne je zatiaľ potvrdené, že prinajmenšom Cavaliere neexistuje. Na adrese Commodoru, ktorá je uvedená na faktúre, o takejto firme nepočuli.
Navyše nedávno firma Horizont International, ktorej konateľom bol Fruni, zmenila názov na I.B. Services. 4. februára 2002 sa zlúčila s Majského Sipoxom Holding. V ten istý deň sa zatvorili aj pobočky Horizontu. Majského firma tak získala aj budovu na Dunajskej ulici, za ktorú Fruni kedysi zaplatil viac ako dvesto miliónov.
(mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.