Bohuníc a tým otvorí aj kapitolu Energetika. Hneď na to sa environmentálne organizácie ozvali s tvrdením, že Jaslovské Bohunice majú skončiť tak, ako sa na tom uzniesla vláda, lebo ich ďalšia činnosť by ohrozila bezpečnosť občanov Slovenska. Správu environmentálnych organizácií minulý týždeň odovzdali vláde. O možnosti otvorenia témy Jaslovských Bohuníc sme sa zhovárali s premiérom Mikulášom DZURINDOM.
Bude sa vláda venovať Jaslovským Bohuniciam ešte v tomto funkčnom období?
"Otázka má dva rozmery: technický a politický. V tom technickom nevidím problém v tom, aby informácie, ktoré majú byť dostupné, dostupné boli. Za našej vlády sme presadili zákon o slobodnom prístupe k informáciám a ten sa má dodržiavať. Významnejšia sa mi zdá byť rovina politická. Súdny človek veľmi dobre vie, že pán Fico otvára tieto otázky nie preto, že by to myslel vážne. Nejde o zatváranie elektrárne, ale ide o dožívanie starej elektrárne. Nikto v Európe nebol proti tomu, aby sme odovzdávali novú elektráreň - nové dva bloky, ktoré spĺňajú štandardy, najmä bezpečnostné. Súdny človek si dá ľahko odpoveď na vznikajúcu otázku. To garde, že my to robíme kvôli niekomu inému, neplatí. Robíme to preto, aby sme sa cítili bezpečne. Aby sme produkovali energiu bezpečne a aby sme sa vo vlastnej krajine cítili bezpečne."
Environmentalisti vás požiadali o ustanovenie komisie, ktorá by ešte raz, v prítomnosti aj tretieho sektora prešla bezpečnostnú správu. Ešte pred voľbami ste ochotný takúto komisiu iniciovať?
"Nie som ochotný. Neprislúcha mi to, a nevidím na to najmenší dôvod, aby som lial vodu na demagógiu a populizmus pána Fica."
Znamená to, že z vašej strany považujete vôbec tému Jaslovských Bohuníc za uzatvorenú?
"Samozrejme."
Attila LOVÁSZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.