zmluvu so zástupcami troch slovenských bánk.
Prvá komunálna banka, Tatra banka a Všeobecno-úverová banka poskytnú mestu Košice na reštrukturalizáciu drahých úverov po lehote splatnosti a vyrovnanie záväzkov voči dodávateľom syndikovaný úver vo výške 700 miliónov korún s lehotou splatnosti 15 rokov.
"Aktuálny dlh mesta Košice, ktorý sa v súčasnosti hýbe na úrovni 1,6 miliardy korún, sa podpisom tejto zmluvy nemení. Rozdiel je však v tom, že dlhy mesta už nebudú rozbité v mori drobných veriteľov. Do konca roka budú na účet mesta prichádzať finančné prostriedky z týchto troch bánk a mesto tak bude môcť postupne vyrovnať všetkých veriteľov. Košice tak zostanú dlžné už len štátu, ktorý nám poskytol úver vo výške 580 miliónov s tým, že 80 miliónov sme už splatili Divíznou budovou pre samosprávny kraj, a konzorciu týchto troch bánk. Toto je vlastne konečné naplnenie filozofie reštrukturalizácie, t. j. zlacnenia úverov, ktoré mesto malo a nevládalo platiť," informoval primátor Zdenko Trebuľa.
Prezident Prvej komunálnej banky Ing. Jozef Mihálik, ktorý spolu s tímom svojich pracovníkov vyše dvoch rokov pracoval na príprave ozdravného projektu pre zadĺžené mesto, zdôraznil, že ďalších bankových partnerov presvedčili k spolupráci konkrétne čísla.
"Každý veriteľ musí byť presvedčený o schopnosti klienta, resp. mesta vrátiť požičané peniaze. Kolegom z Tatra banky a VÚB sme predstavili projekt, z ktorého bolo zrejmé, že s vrátením peňazí nebude problém. Banky považujú súčasné vedenie mesta za dôveryhodné. Pozitívne zapôsobil aj štát, ktorý poskytol mestu úver, bez ktorého by sa ťažko dospelo k dnešnému riešeniu," vysvetlil prezident PKB Ing. Jozef Mihálik.
PKB zo 700-miliónového úveru poskytne mestu 410 miliónov, Tatra banka 150 miliónov a VÚB 140 miliónov. Splatnosť úveru je 15 rokov, úroková sadzba do 11 percent. Mesto začne podľa zmluvy splácať istinu od 1. januára 2003. Zaručenie úveru je kryté majetkom mesta v objeme 130 percent jeho hodnoty.
Ako povedal riaditeľ krajskej pobočky PKB Imrich Urbančík, ktorý s mestom úzko spolupracoval, "Košice sa vo finančnej oblasti, obrazne povedané, dostali postupne z patológie na JIS-ku a podpisom tejto zmluvy sme ich prepustili z nemocnice do domáceho liečenia".
Banky si budú svoje peniaze strážiť, vznikne veriteľský výbor, v ktorom budú mať zastúpenie banky konzorcia. "Veriteľský výbor bude spolurozhodovať s mestom o niektorých základných otázkach, hlavne tých, ktoré sa týkajú predaja majetku, ktorý je založený. Budeme sledovať parametre a finančné ukazovatele, ktorú sú súčasťou úverovej zmluvy," zdôraznil prezident PKB J. Mihálik. Na otázku, či prípadný neúspech mesta pri speňažení mestských lesov môže nejako významne ovplyvniť naštartovaný reštrukturalizačný proces, prezident PKB odpovedal: "Táto vec má už len sekundárny vplyv. V obehu sú totiž komunálne obligácie, ktoré majú splatnosť až v roku 2005. Takže máme takmer tri roky na to, aby sa otázka predaja lesov riešila. Predpokladáme, že práve z predaja lesov by sa umorili obligácie. Dôležitý je fakt, že k dnešnému dňu nemá mesto vo vzťahu k bankám ani korunu dlhu po lehote splatnosti."
Prítomný štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky, ktorý mestu pomáhal získať pomoc na úrovni vlády-štátnu pôžičku vo výške 580 miliónov na 15 rokov-včera poznamenal, že skončila doba turbulencií a mesto vstúpi do ďalšieho procesu decentralizácie štátnej správy konsolidované.
Na otázku novinárov, či bude niekto z bývalého vedenia reprezentovaného štatutárom Rudolfom Schusterom znášať dôsledky a či bude vyvodená aj osobná zodpovednosť za katastrofálnu finančnú situáciu mesta, z ktorej sa budú Košice spamätávať 15 rokov, štátny tajomník odpovedal: "Ja by som túto otázku tak nestaval. Nielen Košice, ale aj iné mestá sa ocitli v problémoch, keďže rozsah ich investícií prevyšoval ich možností. Treba vziať do úvahy aj fakt, že kým banky neprešli reštrukturalizáciou, poskytovali úvery s úrokmi vo výške 20 až 25 percent a potom aj ich návratnosť vyzerala inak. Samozrejme, ak sa nájdu konkrétne prípady porušenia zákonov, resp. že nejaká firma mala nie najčistejšie vzťahy s mestom, je na meste a orgánoch činných v trestnom konaní, aby konali."
Namiesto tradičnej drienkovice, ktorú v priestoroch radnice svojho času ponúkal Rudolf Schuster, primátor Zdenko Trebuľa zaplatil včera oldomáš 62-percentnou malinovicou, ktorá bankárom chutila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.