volieb. Ako nás však informoval jeden občan, on dostal pre "istotu" až dve takéto letáky - a to z dvoch rôznych miestnych či obecných úradov. To znamená, že by mohol celkom reálne využiť svoje volebné právo hneď dvakrát.
Povol A., o ktorom je reč, sa presťahoval z Košíc do obce v okrese Košice-okolie. Po presťahovaní sa bol na polícii riadne zaevidovať, kde mu vydali nový občiansky preukaz s novým bydliskom. "Bolo to ešte v tomto volebnom období, ale po čase som sa opäť presťahoval do mesta. Zatiaľ mám občiansky, kde je stále uvedené staré bydlisko. Aj napriek tomu som dostal leták z mestskej časti v Košiciach, že mám ísť voliť tam. Rovnako som ho však obdržal aj v obci, odkiaľ som sa už odsťahoval. Teda mohol by som ísť pokojne voliť dvakrát a dal by som hlas tej istej strane. Samozrejme, že tak neurobím, chcem len upozorniť na svoj prípad. Takýchto voličov môže byť oveľa viac," zdôveril sa nám zodpovedný volič.
O stanovisko k tejto závažnej udalosti, ktorá by mohla ovplyvniť regulárnosť volieb, sme požiadali vedúcu odboru všeobecnej vnútornej správy a zároveň zapisovateľku Okresnej volebnej komisie Okresného úradu Košice II JUDr. Jančovú.
"Je to chyba príslušnej obce, kde sa občan prihlásil na trvalý pobyt v zmysle listu vlastníctva, alebo iného rozhodnutia. Obec má totiž o tejto skutočnosti vyrozumieť miestny úrad, kde býval predtým, aby ho odhlásila. V prípade, že občan dostane dve rovnaké obsielky, mal by sa prihlásiť na úrade, kde je prihlásený na trvalé bydlisko a informovať o tejto skutočnosti. Je to vážna vec, no musím úprimne vyhlásiť, že s takýmto prípadom sme sa zatiaľ nestretli. A to robím zapisovateľku už dlhé roky."
Okresná volebná komisia za to síce nemôže, bude však zodpovedať za regulárnosť volieb. Ak by sa preukázal čo len jediný podobný problém, vzniklo by podozrenie z manipulovania volieb. "Priznám sa, som tým trochu zaskočená. Budeme musieť uvažovať nad tým, ako to riešiť."
Pred parlamentnými voľbami v roku 1998 boli voličské zoznamy vyvesené v bytovkách s rodnými číslami, celými menami a priezviskami, čo sa stalo predmetom zneužitia. Podľa policajných informácii v prešovskej firme AKT podľa týchto zoznamov vyhotovovali falošné splnomocnenia na predaj dlhopisov, čím ich majiteľom spôsobili niekoľkomiliónové škody. "Voliči môžu byť v tomto ohľade pokojní, zoznamy nebudú obsahovať rodné čísla v zmysle nového zákona o ochrane osobných údajov," zdôraznila JUDr. Jančová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.