vedúci kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Martin Chudý.
Ide o takmer 12-ročnú kravu z farmy Chyzerovce majiteľa Agro, s. r. o., Hosťovce. Riziková kohorta predstavuje 2 zvieratá, ktoré budú dnes usmrtené. Krava bola zabitá na bitúnku Mäsokombinátu UNICOM, Melek s tým, že nejavila žiadne známky klinického ochorenia. Vzorka z jej mozgového tkaniva bola odobraná v rámci celoplošného monitoringu BSE, ktorý SR v záujme ochrany spotrebiteľov realizuje od polovice minulého roka. Výsledok testu na Štátnom veterinárnom ústave (ŠVÚ) vo Zvolene bol 21. augusta pozitívny.
Predchádzajúcich desať prípadov BSE Slovensko zaznamenalo v období od konca septembra 2001 do začiatku júna 2002. Celkovo sa zatiaľ na Slovensku v rámci celoplošného testovania otestovalo už niečo viac ako 71 000 zvierat.
Medzi krajinami strednej a východnej Európy je pritom SR s 11 prípadmi BSE na prvom mieste. Česká republika, Slovinsko a Poľsko zatiaľ diagnostikovali po dva prípady. Slovenskí experti viac tuzemských prípadov odôvodňujú tým, že to súvisí s rôznym stupňom celoplošných testovaní v jednotlivých krajinách. SR na testovanie musí ročne vynaložiť asi 190 miliónov Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.