týždňa Michalovce navštívil minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Hneď na začiatok si počínal na slovenské pomery veľmi neštandardne. Mobilom sa čakajúcim ospravedlnil za desať minútové meškanie a po desiatich minútach naozaj vošiel do miestnosti. Na stretnutí s novinármi čestne priznal, že neabsolvuje žiadny poznávací zájazd a na Zemplín prišiel "aj v jednej aj v druhej veci". Preložené do slovenčiny novinári mu mohli klásť otázky ako ministrovi zahraničných vecí aj ako lídrovi SDKÚ. Jedno od druhého sa vraj nedá oddeliť. ( Zatiaľ.)
Na otázku, či aj po voľbách by ašpiroval na funkciu ministra zahraničných vecí odpovedal: "Bol by som veľmi rád pri tom, keď sa budú dokončievať procesy, ktoré v predchádzajúcich štyroch rokoch boli veľmi dobre rozohrané. Sme totiž v cieľovej rovinke a každý atlét, ktorý má za sebou základnú vzdialenosť a chýba mu už iba táto rovinka, chce dobehnúť. Ja by som preto tiež chcel."
O súperoch SDKÚ a ich predvolebnej rétorike sa vyjadroval veľmi diplomaticky. Na margo Ficových vyhlásení o opätovnom otváraní niektorých už uzavretých kapitol iba pripomenul, že "pokiaľ nie je všetko uzavreté, nič nie je uzavreté" a že rétorika tohto druhu iba zbytočne vrhá zlé svetlo na dôveryhodnosť štátu. Razantne odmietol iba predstavu, že by sme sa nedostali do NATO a Európskej únie. "Odmietam túto predstavu, bola by to trestuhodná nezodpovednosť, lebo nevieme, kedy sa bude NATO opäť rozširovať a zaostávanie v procese integrácie do EU by znamenalo pre Slovensko obrovské straty, ktoré by sme veľmi pocítili. Svet by sa nezrútil, išiel by ďalej, len my by sme tu zostali ako skanzen zamrznutého vývoja minulých desaťročí," horlil. Nikto nechcel byť Malíková a preto nepoložil otázku, či aj Švajčiari, ktorí v referende odmietli vstup do NATO zostanú teraz v "skanzene zamrznutého vývoja". Faktom je, že mohol odpovedať, aby sme nemiešali hrušky s jablkami a že v švajčiarskom skanzene by sa nám na vstup do EU čakalo podstatne ľahšie ako napríklad v ruskom či bieloruskom.
A tak sme hovorili radšej o Ukrajine. Tá má o integračný proces do EU veľký záujem a na úvod by možno veľmi uvítala liberalizáciu vízového režimu so Slovenskom. "Citlivo vnímame záujem Ukrajiny, aby sa tu nevybudovala nejaká železná opona, nejaký nový nepriedyšný múr. Práve preto, že Ukrajina má záujem o EU, už dnes s ňou rokuje, nechceme naše vzájomné vzťahy dramatizovať. Prirodzené však je, že keď sa Slovensko stane členom EU, bude musieť zabezpečovať vonkajšiu schengenskú hranicu tak, aby to bola v súlade so všetkými kritériami, ktoré na ňu štáty únie kladú. Je to pochopiteľné, pretože ide o vstupnú bránu do veľkého priestoru, kde hranice medzi štátmi nie sú a nebudú prísne. Ukrajina neprivítala zavedenie vízového režimu so Slovenskom, ale preto, že sme s nimi viedli intenzívny politický dialóg, niektoré veci sme si vysvetlili. Podpísali sme napríklad doplnkovú dohodu, ktorá zmierňuje tento režim napríklad pri opakujúcich sa služobných cestách, pri návštevách príbuzných, pri profesiách, ktoré si vyžadujú časté prekračovanie hraníc a podobne," vysvetlil E. Kukan.
Podčiarknuté a spočítané, o žiadnej liberalizácii vízového režimu nemôže byť v dohľadnom čase ani reči. Do budúcnosti sa však nikdy nič nedá vylúčiť a preto ani možné rozhovory na túto tému. Tá však sama o sebe zostáva obmedzená kritériami, ktoré platia pre budovanie schengenskej hranice.
Nakoniec, dobrá správa pre tých, ktorým prekáža, že s Ukrajinou máme vízový režim. Ako uviedol minister zahraničných vecí, keď nás vezmú do EÚ ani na Seychely už nebudeme cestovať bez víz. Robota Andyho Hryca ako honorárneho konzula Seychelskej republiky, ktorý pre ňu "vybavil" bezvízový styk so SR, vyjde nazmar. Tieto ostrovy sú totiž na zozname 32 krajín, s ktorými štáty EU trvajú na vízovom režime.
Maďarov sa údajne už tiež nebojíme a preto ani Karpatský euroregión neostane reliktom minulosti, ale "je tu šanca, aby sa tento moderný druh spolupráce medzi ľuďmi rôznych štátov, naďalej rozvíjal", tvrdí E. Kukan. Na otázku, prečo sme teda od roku 1993 nepodpísali dohodu o vstupe SR do euroregiónu, odpovedal: "Politické predsudky tu nie sú žiadne, ide iba o to, aby sme sa zbavili administratívnych bŕzd, ktoré tento krok doteraz zdržiavajú".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.