štruktúre podniku obilniny zaberajú 48 percent ornej pôdy.
Pri ich pestovaní manažment uplatnil tohto roku najnovšie poznatky, vrátane aplikácie pokrokovej praxe vo výžive rastlín a nepodcenil ani dokonalé využitie chemických prostriedkov v ochrane rastlín.
Na 200 hektárovej ploche majetku zasiali odrody Malvína, Alana, Viginta a Torysa. Z ozimného jačmeňa to bola odroda Babylone.
Nezabúdali ani na ošetrenie rastlín počas vegetácie. Zamerali sa hlavne na boj proti burine, zadržiavanie vlahy a výdatné hnojenie.
Zber obilia na chotároch majetku ukázal, že práca sa vydarila. Dosiahli úrodu, ktorá v šesťdesiatročnej histórii majetku nemá obdobu. Je porovnateľná s úrodami veľkých poľnohospodárskych podnikov v zemplínskom regióne a v niektorých ukazovateľoch ich prevyšuje.
Michalovčania dosiahli na 200 hektárovej výmere ozimnej pšenice v priemere 4,95 tony z hektára a pri ozimnom jačmeni, ktorý mali na 35 hektároch, 4,2 tony.
Na niektorých parcelách mali aj veľmi dobré čiastkové výsledky. Ozimná pšenica Malvína im sypala 6,9 tony z hektára, nezaostala ani odroda Torysa, ktorá dala 5,35 tony z hektára a tretia v poradí, odroda Alana, až 5,15 tony z hektára. Nebyť tropických júlových dní, by boli výsledky ešte lepšie.
Na úrode ubrala aj skutočnosť, že tesne pred zberom obilia im skoro 70 hektárový porast pšenice zasiahol ľadovec a zničil 30 percent takmer dozretej úrody.
Kým v minulosti trvala žatva na poliach majetku 12 14 dní, v tomto roku iba 9 dní. Zo strnísk po žatve zozbierali majetkári 563 metrákov kvalitnej slamy. Pre potreby živočíšnej výroby uskladnili na zimné obdobie100 vagónov kukuričnej siláže.
Úlohou týchto dní je príprava pôdy pod repku olejnatú, ktorú zasejú na 80 a na 160 hektároch chcú zasiať ozimnú pšenicu. Tohtoročná žatva bola veľkou školou pre žiakov školy a príležitosťou pre pracovníkov majetku dokázať svoju odbornosť priamo na poli. V obidvoch prípadoch sa to plne podarilo.
Autor: Ing. Ján VAĽOČÍK, Michalovce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.