estetické cítenie a vzťah k architektúre. Mnohí ho nadobudnú, ak v tomto prostredí dlhší čas pôsobia. Takým je aj katolícky kňaz Pavol Zaťko.
Keď pred siedmymi rokmi prišli na Slovensko zástupcovia Kolpingovho diela, aby tu pripravili vhodnú pôdu pre znovuobnovenie tohto kresťanského združenia, vybrali si k spolupráci práve P. Zaťku, pôsobiaceho v tomto čase medzi slovenskou katolíckou charitou v Maďarsku.
Časť spišskej verejnosti už pozná činnosť Kolpingovho diela. Mnohí počuli o Kolpingových rodinách a je tu aj Kolpingov dom. Komu patrí či patrilo meno vyskytujúce sa v toľkých obmenách?
"Pán Kolping bol sociálne cítiaci kňaz, ktorý žil v polovici 19. storočia. Staral sa o učňov a tovarišov, poskytoval ubytovanie mládeži odkázanej na pomoc. Zriaďoval strediská praktickej výučby a lacného stravovania. Na našom území už počas života Adolfa Kolpinga existovali tovarišské spolky v Bratislave, Košiciach, Nitre a Prešove. V roku 1968 mnoho občanov z Československa využilo pomoc Kolpingových domov v Nemecku. Bývali tam, kým si našli prácu a nový domov. Po desaťročiach prišlo Kolpingove dielo na Slovensko znova v roku 1995. V tomto roku bolo zaregistrované ako sociálne vzdelávacie združenie."
Je podľa vás u nás dostatok sociálne cítiacich ľudí, ktorí prejavujú záujem o spoluprácu s Kolpingovým dielom?
"Je mnoho statočných ľudí, ktorí nezištne pomáhajú tým, ktorí to potrebujú. Poviem otvorene, treba ich hľadať. Socialistické rovnostárstvo, vyradenie cirkvi verejného života malo za následok vzájomný nezáujem ľudí o svojich blížnych. Preto mnohí z tých, ktorí sa k nám hlásia, si predstavujú členstvo v prvom rade ako pomoc im. Pritom si neuvedomujú, že polovica sveta je chudobnejšia ako my a potrebuje našu pomoc."
Od aktivít jednotlivých Kolpingových rodín tak sa volajú základné jednotky vášho združenia - cez opravu dvoch cenných historických objektov v Štiavnických Baniach a Spišskej Kapitule ste sa už prepracovali k celoslovenským akciám a podujatiam.
"Kolpingových rodín evidujeme na Slovensku 26 s približne 700 členmi. Členovia týchto rodín pomáhajú starším, opusteným, chorým, sirotám. V niektorých regiónoch napomáhajú aj rozvoju umeleckých remesiel. V súčasnosti uskutočňujeme aj významný projekt podporený Európskou úniou ide o výchovu k náboženskej a národnostnej znášanlivosti. Veľa času i peňazí stála generálna rekonštrukcia goticko-renesančnej kanónie v Spišskej Kapitule. Z prispením sponzorov z mnohých krajín sme vybudovali kresťanské vzdelávacie zariadenie aj pre ľudí mimo cirkvi. Chceme zasahovať do spoločenského života, ale ovplyvňovať aj politiku. Najmä pokiaľ ide o jej morálnu stránku.
V najmenšom historickom mestečku na Slovensku oproti Spišskému hradu vlastníte hotelové zariadenie s reštauráciou a vinárňou. Aké máte s ním plány?
"Kolpingov dom v Spišskej Kapitule bude predovšetkým slúžiť našim vlastným vzdelávacím aktivitám, ako sú semináre, školenia a duchovné podujatia. Kolpingov dom je otvorený ja iným kresťanským a neziskovým organizáciám. A pretože si bude musieť na seba zarobiť, bude po celý rok prístupný aj verejnosti.
Autor: Ivan LESÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.