Špecialisti z dvadsiatichdvoch krajín sa prišli v rámci 20. medzinárodnej konferencie na vlastné oči presvedčiť, aký mal vplyv priemysel na lesné bohatstvo na Spiši.
"Táto konferencia sa nikdy nekonala v postkomunistických krajinách. Dnešné stretnutie je prvé," vysvetlila jedna z hlavných organizátoriek Ing. Blanka Maňkovská z Inštitútu pre záchranu a obnovu lesa zo Zvolena.
Práve táto odborníčka ako prvá pred tridsiatimi rokmi poukázala na emisie, ktoré hlavne v okolí Rudnian a Krompách negatívne vplývali na lesné porasty. "Konkrétne na Spiši sme v pôde našli ťažké kovy," upresnila B. Maňkovská.
Problém zničených lesov vplyvom priemyselnej činnosti nie je problémom, ktorý sužuje iba Spiš. Na svete, od roku 1994, je už totiž rámcový projekt, v rámci ktorého by sa mal realizovať ozdravný program v ôsmich oblastiach Slovenka. Jedným z kandidátov je aj región Spiš. Pôvodne, z vládnych zdrojov na obnovenie lesného slovenského bohatstva mala byť k dispozícií suma vo výške 8 miliárd korún.
"Žiaľ, vláda danú problematiku prerokovala a skonštatovala, že niet dostatok peňazí. Jednotlivé úlohy sa preto oklieštili," povedal včera na Spiši jeden z autorov projektu Dr. Milan Voško. V praxi to vyzerá asi tak, že jednotliví správcovia lesov sú odkázaní hlavne na vlastné zdroje. "Ako príklad prezentujeme činnosť spoločnosti Lesy mesta Spišská Nová Ves s.r.o.. Takmer 90 percent prostriedkov na obnovu používajú z vlastných zdrojov. Iba dvanásť percent im v minulosti poskytol Štátny fond pre zveľadenie lesov. Konkrétne výsledky z odstraňovaním škôd sú u nich najlepšie. Vládne u nich perfektná technologická disciplína v oblasti zalesňovania nových plôch a v ich ošetrovaní," dodal M. Voško.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.