horúci problém, keďže školská rada Základnej školy na ulici Komenského vyrukovala s návrhom na odvolanie riaditeľky. Poslanci k tejto záležitosti nezaujali stanovisko, pretože nepoznajú jej súvislosti, a riaditeľku zatiaľ neodvolali. Na mestskom úrade je už však žiadosť 12 poslancov o zvolanie ďalšieho mimoriadneho zasadnutia MsZ, ktoré by sa malo venovať výlučne tejto záležitosti.
"Mimoriadne zasadnutie poslancov mestského zastupiteľstva zvolám pravdepodobne tento týždeň, pretože minulého týždňa sme to nestihli, hoci poslanci žiadali jeho zvolanie do 1. septembra," uviedol pre náš denník primátor mesta Stropkov Ladislav Paňko (na obr.). Na prvom mimoriadnom zasadnutí poslanci dostali informáciu, že mesto sa od 1. júla stáva zriaďovateľom 13 školských subjektov, z toho piatich s právnou subjektivitou. Zamestnancami mesta sa od tohto času stáva 90 pracovníkov školských zariadení bez právnej subjektivity. V zariadeniach s právnou subjektivitou pracuje 206 zamestnancov.
Stropkovská mestská samospráva sa nevyhne ani riešeniu personálnych záležitosti. Okrem už spomínaného problému sa bude musieť zaoberať aj riešením obsadenia vedúcich postov v troch školských zariadeniach. "Budú sa musieť uskutočniť výberové konania, pretože vedúci pracovníci v Materskej škole na Hviezdoslavovej ulici, Základnej škole na Mlynskej ulici a v Centre voľného času ABC majú iba poverenie, ktoré im primátor mesta predĺžil do konca roka," vyjadril sa k problematike vedúci organizačného oddelenia Mestského úradu (MsÚ) v Stropkove Július Kočiš.
Výberové konanie sa v Stropkove uskutoční aj na obsadenie funkcie oddelenie školstva MsÚ, o zriadení ktorého rozhodli poslanci MsZ. Zaradené do tohto oddelenia budú aj dve pracovníčky, ktoré doteraz na okresnom úrade (OÚ) mali na starosti oblasť miezd a rozpočtu pre školstvo. Mzdy pracovníkov školstva však aj naďalej bude viesť OÚ.
Poslancov najviac zaujímali otázky financovania školstva v meste. Z ministerstva financií už dostali decentralizačnú dotáciu vo výške 7,54 milióna korún na bežné výdavky pre druhý polrok. Z toho 3,354 milióna korún je transfer pre cirkevnú základnú školu svätého Petra a Pavla, vrátane miezd, odvodov a nákladov na tovary a služby, ako aj na transfer vo výške 374 tisíc korún pre školskú jedáleň tejto školy. Pre ostatné školy v Stropkove je určených niečo vyše 3,8 milióna korún. "Z okresného úradu máme informácie, že decentralizačná dotácia bola daná iba na naštartovanie škôl a všetko sa bude odvíjať od podpísaných delimitačných protokolov," povedal nám J. Kočiš.
Zo sumarizácie delimitačných protokolov, ktoré mesto dostalo v polovici augusta, ale ich ešte nepodpísalo, vyplýva, že na tovary a služby by školské zariadenia v Stropkove mali dostať na druhý polrok okolo 4,25 milióna korún. "Po podpísaní delimitačných protokolov budeme žiadať ministerstvo financií o zvýšenie dotácie o rozdiel vo výške 923 tisíc korún," poznamenal J. Kočiš.
Vedenie mesta však znepokojuje aj čerpanie rozpočtu školských zariadení v kapitole tovary a služby v prvom polroku, kedy niektoré zariadenia v tomto období minuli viac ako 50 percent určených prostriedkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.