Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky

V dvojhrách ostala jediným slovenským želiezkom v ohni Hantuchová

Na grandslamovom turnaji US Open zasiahli na sklonku uplynulého týždňa do bojov viacerí naši tenisti. Po víkende slovenský tenis v New Yorku v

dvojhrách reprezentuje už iba Daniela Hantuchová. Jej včerajší štvrťfinálový duel s Heninovou však pre dážď odložili, do našej redakčnej uzávierky sa v New Yorku včera hrať nezačalo.

PIATOK

Karol Kučera prehral podľa očakávania v 2. kole s nasadenou trojkou Nemcom Tommym Haasom za 1:59 h hladko v troch setoch 1:6, 4:6 a 4:6.

Kučera (72. v entry rebríčku ATP) vzdoroval favorizovanému Nemcovi čiastočne iba druhom a treťom sete, takže v treťom vzájomnom dueli s Haasom si pripísal na konto prvú prehru. Priebeh zápasu predznamenal už jeho úvod, v ktorom rodák z Bratislavy stratil podanie hneď v druhej hre a za trinásť minút prehrával vysoko 0:5, keď dokázal získať iba šesť loptičiek. Hrozbu "kanára" odvrátil až v šiestej hre, napriek tomu získal set Haas hladko 6:1 za 21 minút. Najvyrovnanejší bol druhý set, pretože v ňom nemecký tenista stratil istotu servisu a Kučera ho dvakrát brejkol. To mu však stačilo iba na vyrovnanie stavu na 2:2, lebo sám sa pri svojom podaní rovnako trápil. V deviatej hre si ho opäť neudržal, čo Haas využil na zisk druhého setu. V treťom viedla svetová trojka pre nasadzovanie na turnajoch už 4:0 a hoci Slovák vyhral nasledujúce tri hry, na zvrat už v tomto dueli nemal. Kučera si do štatistík pripísal približne rovnaký počet víťazných úderov ako jeho súper, ale spravil deväť dvojchýb a až sedemkrát prehral vlastné podanie.

Vo výborných výkonoch pokračuje slovenská jednotka Daniela Hantuchová. Turnajová i svetová jedenástka vyhrala v 3. kole nad Chorvátkou Ivou Majoliovou (22. vo WTA) za 62 minút hladko 6:3, 6:1 a dostala sa už medzi najlepšiu šestnástku.

Od začiatku dominovala na dvorci 19-ročná rodáčka z Popradu. Svoju o šesť rokov staršiu súperku brejkla už v druhej hre a neskôr viedla 4:1, keď jedinú hru stratila pri vlastnom podaní. Za 33 minút napokon vyhrala prvý set 6:3 a po ďalšom brejku na začiatku druhého už neboli pochybnosti o jej postupe. Majoliová, víťazka Roland Garros z roku 1997, ešte znížila na 1:2, ale štyri ďalšie hry druhého dejstva už patrili mladej Slovenke. Tá premenila hneď prvý mečbal pri podaní súperky a na druhé víťazstvo v druhom vzájomnom dueli potrebovala iba niečo viac ako hodinu hry.

Piatkové výsledky slovenských zástupcov: Ženy - 3. kolo: Daniela Hantuchová (11-SR) - Iva Majoliová (24-Chorv.) 6:1, 6:1. Ženská štvorhra - 1. kolo: Henrieta Nagyová, Emmanuelle Gagliardiová (SR/Švajč.) - Tathiana Garbinová, Angelique Widjajaová (Tal./Indon.) 6:1, 6:4. Miešaná štvorhra - 1. kolo: Petra Mandulová, Amir Hadad (Maď./Izr.) - Janette Husárová, David Rikl (7-SR/ČR) 6:4, 7:5.

SOBOTA

Dominik Hrbatý prehral v 3. kole grandslamového turnaja US Open za 2:36 hod. s 32. nasadeným Maxom Mirným z Bieloruska 6:7 (5), 6:2, 4:6, 4:6 a tak jeho najlepším umiestnením na dvorcoch Flushing Meadows zostáva naďalej 4. kolo spred dvoch rokov.

Bratislavský rodák začal zápas dobre, po brejku viedol 3:1, ešte aj 5:4 a podával na víťazstvo v sete. Uhral však iba jeden fiftín a umožnil súperovi vyrovnať. V 12. hre slovenská jednotka využila svoj servis, vyrovnala na 6:6 a na rad prišiel tajbrejk. V ňom však mal navrch Mirnyi a po 58 minútach získal dejstvo vo svoj prospech. Na začiatku druhého setu videli diváci na kurte číslo 11 uragán v podaní Dominika Hrbatého, za 13 minút viedol 3:0 a keď v 8. hre znovu brejkol bieloruského kráča, po 28 minútach vyrovnal stav setov na 1:1. V treťom dejstve stratil Slovák, ktorý robil veľa nevynútených chýb svoj servis trikrát a pretože Mirnyi iba v dvoch prípadoch, tešil sa Bielorus. V štvrtom sete si obaja aktéri až do stavu 3:3 podržali svoje podanie, v 7. hre však Hrbatý chyboval a keďže jeho súper si svoj servis až do konca podržal, so súťažou sa rozlúčil slovenský reprezentant.

Daniela Hantuchová so Španielkou Arantxou Sanchezovou-Vicariovou, 4. nasadené, prekvapujúco prehrali v 1. kole štvorhry s nenasadeným americko-kanadským párom Erika De Lone, Sonya Jeyaseelan hladko v dvoch setoch 2:6, 3:6.

Sobotňajšie výsledky slovenských zástupcov: Dvojhra - muži - 3. kolo: Max Mirnyi (32-Biel.) - Dominik Hrbatý (SR) 7:6 (5), 2:6, 6:4, 6:4. Štvorhra ženy - 1. kolo: Erika De Lone, Sonya Jeyaseelan - Daniela Hantuchová, Arantxa Sanchezová-Vicariová (SR/Šp.) 6:2, 6:3. Štvorhra ženy - 1. kolo: Jelena Dementievová, Janette Husárová (6-Rus./SR)) - Adriana Serrová Zanettiová, Antonella Serrová Zanettiová (Tal.) 6:4, 6:1. Miešaná štvorhra - 1. kolo: Daniela Hantuchová, Kevin Ullyett (4-SR/Zim.) - Jennifer Hopkinsová, Graydon Oliver (USA) 6:3, 6:2.