pop-artu Andyho Warhola. Vznikali v halách SOU hutníckeho v rámci tvorivej dielne. Iba za štyri dni ich vytvorili pedagógovia a poslucháči troch slovenských vysokých škôl: Katedry dizajnu a nábytku Zvolenskej TU, Fakulty dizajnu v Bratislave a Fakulty umení TU v Košiciach. Podujatie pod názvom Inšpirácia v kove zorganizovala spoločnosť U. S. Steel v spolupráci s SOU hutníckym a Múzeom moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Odborným garantom bola Fakulta umení TU v Košiciach.
"Sympózium ponúka obrovský priestor pre vznik nových myšlienok. Podnetná pre umelcov bola aj možnosť pracovať s netradičným materiálom a vytvárať z neho originálne predmety," povedal na piatkovej vernisáži Jaroslav Jarema, dekan fakulty umení.
Prezident spoločnosti U. S. Steel Košice John H. Goodish zas vyzdvihol skutočnosť, že sa podarilo v tejto originálnej dielni spojiť niekoľko inštitúcií. A symbolika bola už aj v tom, že samotný Warhol sa narodil v Pittsburghu, teda v sídle centrály U. S. Steel. "Som rád, že sme spoločnými silami prispeli k rozvoju talentu a schopností mladej generácie dizajnérov. Umelecké diela, ktoré tu vytvorili, nájdu bezpochyby uplatnenie v centre pre návštevníkov U. S. Steel Košice," poznamenal John H. Goodish. Osobitne ho vraj teší spolupráca s Múzeom A. Warhola v Medzilaborciach. "Andy Warhol je vlastne kúskom Ameriky tu na Slovensku," dodal.
Pozoruhodné boli asymetrické kovové kreslá a masívny nízky stolík dizajnéra Mariana Ihringa zo Zvolena. Obvod stola tvoril vlastne kus kovovej rúry s poldruhametrovým priemerom. Výtvarník Tadeusz Blonski pracoval s tenkým oceľovým drôtom. Chcel vlastne poprieť ťažkosť kovu. Vytvoril šesť objektov. Posledný pripomína klietku, ale ako prezradil autor, ide vlastne o jeho osobný priestor, odkiaľ všade dovidí a môže sa slobodne dotýkať svojho okolia.
Vedúci oddelenia dizajnu fakulty umení Dušan Šuch sa pohral s grafickým motívom euro. Vytvoril z neho stolík pod televízor. Zvýšil mu dokonca čas na sedačku a hojdacie kreslo s kovovými rebrami. Sochár Miro Bonk zas pracoval s ohýbaným hrubým plechom. Jediný farebný objekt s ladnými krivkami plameniakov vytvoril bratislavský dizajnér Peter Lehotský.
Jaroslav Jarema verí, že táto "warholovská" dielňa bude pokračovať každý rok. A rozrastie sa na podujatie možno aj s medzinárodnou účasťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.