únie.
Na programe druhého dňa rokovaní boli povodne v strednej Európe, spor so Spojenými štátmi americkými ohľadne Medzinárodného trestného súdu (ICC), iracká kríza a situácia na Blízkom východe. Šéfovia diplomacií EÚ jednoznačne podporili plán na vytvorenie osobitného fondu na odstraňovanie následkov veľkých prírodných či ekologických katastrof. Peniaze z neho budú môcť čerpať členské i kandidátske krajiny vrátane Slovenska. Už v tomto roku by v ňom malo byť k dispozícii pol miliardy eúr.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi označil vytvorenie fondu za prejav európskej solidarity. Prisľúbil, že komisia čo najskôr predloží podrobný návrh, aby ho ministri mohli schváliť na svojom zasadaní 30. septembra. Vytvorením osobitného fondu reaguje Brusel na augustové ničivé záplavy, ktoré postihli Nemecko, Rakúsko, Českú republiku a Slovensko.
Prijatie spoločného stanoviska k sporu s USA ohľadne imunity pre amerických vojakov pred Medzinárodným trestným súdom odložili ministri na koniec septembra. Požiadali o názor právnych poradcov a oznámili, že svoj postoj budú konzultovať aj s kandidátskymi krajinami. Slovensko, ktoré Washington tiež požiadal o podpis dvojstrannej dohody, tak musí naďalej čakať na stanovisko Bruselu.
Ministri vyzvali Irak, aby okamžite umožnil prístup zbrojným inšpektorom OSN. "Svet nemôže ďalej žiť v neistote, či v Iraku sú alebo nie sú zbrane hromadného ničenia," zdôraznil Möller. Oficiálne sa však EÚ nevyjadrila k možnému vojenskému útoku na túto krajinu. Šéfovia diplomacií tiež podporili dánsky mierový plán pre Blízky východ, ktorý predpokladá vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu v roku 2005. "Plán bol prijatý," vyhlásil Möller s tým, že tento týždeň ho pocestuje osobne predstaviť krajinám v blízkovýchodnom regióne.
Autor: Helsingör (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.