psychológie a patopsychológie (VÚDPaP). Autorom preventívno-vzdelávacieho programu je vedúci Centra výchovnej a psychologickej prevencie pri VÚDPaP PhDr. štefan Matula. Podľa jeho slov je program zameraný najmä na postupné sebauvedomovanie si seba samého: "Je určený vekovej kategórii 12- až 15-ročných a realizuje sa najčastejšie na hodinách etickej výchovy. Koncepčne nadväzujúci projekt pod názvom Dobrodružná cesta výchovy je určený rodičom dospievajúcich detí."
Do dnešného dňa bolo do programu "cesty" zapojených takmer 135-tisíc žiakov, viac ako 1 100 učiteľov a 7 600 tried v 74 okresoch Slovenska. V Košickom kraji bolo doteraz zapojených vyše 13 500 žiakov z viac ako 940 tried. "V našom kraji je to najvyššie zapojenie v rámci celej republiky a aj úspešnosť je práve u nás najvyššia," uviedla vedúca odboru mládeže a športu z Ústavu informácií a prognóz školstva RNDr. Mária Sloviková, CSc.
Tento fakt dokumentovala tým, že práve v Košiciach mal tento program medzi žiakmi najväčší ohlas a chcú v ňom pokračovať ďalej. "Deti veľmi vysoko hodnotia prácu učiteľa, ktorý im poradí a pomôže a ktorý je komunikatívny. Zároveň spoznali sami seba, viac ako 60 percent si začalo lepšie rozumieť so spolužiakmi, s rodičmi aj so súrodencami. Pokračovať v tomto programe aj v budúcom školskom roku je rozhodnutých vyše 60 percent žiakov," uviedla M. Sloviková.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.