výpoveď. Vraj sa mu viac oplatí zamestnávať vysokoškolákov a dôchodcov. Ich nástupný plat je totiž o pár tisíc korún nižší, ako u učiteľov s rokmi praxe," posťažovala sa nám učiteľka základnej školy istej obce v košickom okolí.
"Nie som jediná, ktorá takto skončila. Zákon by mal uprednostňovať kvalifikovaných učiteľov, no ja sa naopak cítim diskriminovaná. Mala som zmluvu na dobu neurčitú a pri výpovedi som dostala vysvetlenie, že ma prepúšťajú z organizačný dôvodov. Je pravda, že detí je menej a triedy sa budú zlučovať. Prečo si tam však nechali dôchodcov a miesto majú i čerství absolventi vysokej. Na škole, kde som učila, je vysoké percento rómskych žiakov, s ktorými mám skúsenosti. A práve mňa tam nepotrebujú," krúti rozhorčene hlavou učiteľka, ktorá si nedokáže nájsť miesto ani na základných školách v okolitých obciach.
Všeobecne panuje názor, že záujem učiť v obciach nie je, preto sa prijímajú nekvalifikované sily. Jej sa však dostalo odpovede, že riaditelia majú stoly zaplnené žiadosťami o pracovný pomer.
"A podľa čoho sa bude vyberať? Kritériá riaditeľov sú osobné. Vaša odbornosť tu vôbec nezohráva rolu. Počula som o prípadoch, keď riaditeľ, len čo dostal právomoc, zo školy vyhodil kvalifikovanú učiteľku a namiesto nej išla učiť žena, jeho známa, ktorá tam robila upratovačku! Informovala som sa už i na miesta v košických školách. Tam som narazila na ďalší problém. Evidenciu voľných miest mi vedeli poskytnúť len na Juhu, okresné úrady ju vôbec nevedú. Začína školský rok a ja napokon zostanem bez práce," dokončí.
O probléme sú informovaní i kompetentní na Okresnom úrade Košice-okolie (doterajší správca), nezostáva im však iné, ako krčiť plecami.
"Ešte keď sa prechod kompetencií len plánoval, dopredu sme upozorňovali na všetky prednosti i úskalia tohto kroku," hovorí prednosta Ľuboš Pástor.
"Uvedomujeme si, že k podobným prípadom môže dôjsť. To znamená, že i kvalifikovaný pedagóg, ktorý má trvalý pobyt v tej ktorej obci, miesto nedostane. Bohužiaľ, výber učiteľa častokrát závisí od medziľudských vzťahov, ktoré v obci panujú. Iná je situácia v meste, kde zo žiadostí o zamestnanie vyberajú učiteľov zástupcovia odboru školstva. V tomto prípade sa dá veriť, že sa snažia vybrať tú najkvalifikovanejšiu a najperspektívnejšiu silu. Avšak pri obciach, kde ide o malotriedne školy, veľa závisí od vzájomných sympatií. Preto naozaj neviem, či táto forma prechodu pracovno-právnych vzťahov na samosprávu nebola najšťastnejšia," myslí si prednosta.
Čo však s učiteľmi, ktorí sa cítia poškodení?
Podľa prednostu by sa mali obrátiť na odbory, v prípade podozrenia na porušenie zákona môžu podať i žiadosť na Inšpektoriát práce v Košiciach. Tamojší pracovníci výpoveď preveria, i keď nemôžu zaručiť opätovné vzatie do pracovného pomeru. V prípade, že sa dokáže, že bol porušený zákonník práce, môže byť riaditeľovi udelená pokuta. Pri každej výpovedi musí byť uvedený adekvátny dôvod.
"Podľa našich doterajších súseností nebola komunikácia vedenia obce s vedením školy vždy najlepšia. Teraz, keď tieto vzťahy prešli do úrovne pracovnoprávnych väzieb, sa to prejavilo. Tým, že reálne pociťujeme nedostatok kvalifikovaných pedagógov sme nútení využívať i dôchodcov, ktorí majú odborné pedagogické vzdelanie, avšak z dlhodobého hľadiska sa na nich nedá spoliehať. Za minulý rok sme prijali do škôl v košickom okolí 24 absolventov pedagogických vysokých škôl, čo bol absolútny rekord za dlhé roky. Boli sme nútení zvýšiť aktivitu, navštevovali sme pedagogické fakulty, inzerovali sme v učiteľských novinách, ponúkali sme im v obciach voľné nové byty. Teraz je zodpovednosť na starostoch," dopĺňa prednosta Pástor.
Ako sme sa dozvedeli na košickom magistráte, tamojší odbor školstva disponuje databázou voľných pracovných miest na školách v meste i zoznamom záujemcov o prácu v školstve. Viesť tú istú evidenciu majú zo zákona povinnosť i všetky okresné úrady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.