Európy čeliť ostrej kritike. Vyplynulo to z včerajšieho rokovania výboru PZ RE pre právne otázky v Paríži. Výbor prerokoval správu profesora ústavného práva a predsedu jednej z komôr holandského parlamentu Erika Jürgensa, ktorý navrhuje zákon zrušiť a aj včera ho označil za "nerozumný".
Ako informoval slovenský poslanec Peter Kresák, ktorý sa na rokovaní výboru zúčastnil spoločne s poslancom Vojtechom Tkáčom, podarilo sa dosiahnuť, že o Jürgensovej správe sa bude rokovať na plenárnom zasadnutí PZ RE. "Treba to označiť za úspech, pretože boli snahy, aby sa o tomto materiáli na plenárnej schôdzi vôbec nerokovalo a aby sa prerokovala iba vo výbore," povedal Kresák s tým, že na program bude správa o tzv. krajanskom zákone zaradená v januári 2003. "Dovtedy má maďarská strana čas vykonať významné a dôležité kroky k zmene tohto zákona. Ak to neurobí, bude zrejme čeliť veľmi ostrej kritike na pôde plenárneho zasadnutia," dodal poslanec Kresák.
Maďarská strana podľa Kresáka už uznala, že bude potrebné zmeniť sporný zákon, odmieta ale jeho zrušenie. Až doteraz bola pripravená robiť len vládne nariadenia, čo sa nestretlo s pochopením medzi členmi výboru. "Dnes som vystúpil s tým, že nie je možné v maďarskom ústavnom systéme meniť zákon len vykonávacími nariadeniami. Teraz je tu prísľub, že maďarská strana bude meniť zákon už aj riadnou zákonnou legislatívnou cestou," povedal Kresák. Maďarsko podľa neho tiež prisľúbilo, že vykonávanie tohto zákona sa bude opierať o dvojstranné dohovory.
Sporný krajanský zákon, ktorý poskytuje rôzne výhody Maďarom žijúcim v susedných krajinách, komplikuje už niekoľko mesiacov vzájomné vzťahy medzi Bratislavou a Budapešťou.
Autor: Paríž/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.