Tajná služba obchod pred šiestimi rokmi vyprovokovala a od začiatku kontrolovala, myslí si senát.
Príslušník SIS, ktorého vedenie tajnej služby po niekoľkých rokoch zbavilo mlčanlivosti, tvrdil, že si na nič nevie spomenúť. Nespoznal štyroch obžalovaných, nevedel, či sa na akciách spojených s obchodovaním s uránom vôbec zúčastnil, nespomínal si, či bol pri zadržaní skupiny vo Zvolene.
Senát krajského súdu má so spoluprácou s vedením SIS problémy už dlhší čas. Sudca Samuel požiadal tajnú službu o operatívny spis, ten však už údajne neexistuje, pretože ho skartovali. Jeden zo siskárov, ktorý sa na obrazovo i zvukovo zaznamenanej akcii zúčastnil, tvrdí, že sa na nej podieľalo okolo 20 jeho kolegov. Vedenie SIS však poskytlo súdu iba sedem mien svedkov.
Pre rozhodnutie o vine alebo oslobodení obžalovaných súd považuje za nutné zistiť, či spravodajská služba obchod s uránom vyprovokovala, alebo sa zapojila do už prebiehajúcej nezákonnej akcie.
Obžalovaní sa k ponuke predať rádioaktívny urán 235 dostali koncom roku 1996. Urán aj fyzicky dostali a pokúsili sa ho predať neznámemu Maďarovi, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou tiež príslušníkom tajnej služby. Zadržali ich vo Zvolene, kde mali maďarskému priekupníkovi odovzdať dva kilogramy uránu v igelitovej taške.
Krajský súd od začiatku žiadal došetrenie účasti SIS na obchode. Vtedajší riaditeľ tajnej služby Lexa však odmietol odtajniť mená svojich podriadených. Dva roky po zadržaní páchateľov ich súd oslobodil pre nedostatok dôkazov a podozrenie z neprípustnej provokácie. Najvyšší súd sa s týmto rozhodnutím nestotožnil a rozsudok zrušil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.