"porušenie licencie hrubým spôsobom" a firme preto odoberie licenciu. "Na vydaní tohto rozhodnutia sa už pracuje," povedal hovorca úradu Roman Vavro.
Projektový manažér Profinetu Peter Ostromecký to vysvetľuje tým, že firme sa pre časovú tieseň nepodarilo uzavrieť výhodný kontrakt so strategickým investorom.
Neúspešne sa tak skončil už tretí tender na tretieho operátora. V prvom ešte v roku 1998 žiadny zo záujemcov nesplnil podmienky. O rok neskôr sa zasa podmienky zdali neprijateľné pre záujemcov. Vtedajší minister dopravy Gabriel Palacka nakoniec rozdal licencie dvom existujúcim operátorom a pre podozrenia z korupcie musel odstúpiť.
Dramatická bola aj príprava tretieho tendra. Vzhľadom na zmenšujúci sa trh požadovali vážni záujemcovia "určité úľavy". Telenor, ako i kanadská TIW stojaca za českým Oskarom rátali s tým, že budú musieť budovať vlastnú sieť. Na začiatok však žiadali národný roaming, ktorý by umožnil použiť sieť konkurentov v miestach, ktoré ešte nový operátor nepokryl signálom. Diskutovalo sa aj o prenosnosti čísla, aby si zákazníci nového operátora mohli ponechať svoje pôvodné číslo. Proti tomu sa postavili EuroTel s Orange a Telekomunikačný úrad ich výhrady akceptoval. Vysvetlil to tým, že požiadavky potenciálnych konkurentov nemali oporu v legislatíve.
Úrad teraz zvažuje vypísanie nového tendra. Podľa ľudí z brandže by sa však už nehovorilo o záujme, ale skôr o nezáujme. Dvaja existujúci operátori majú viac ako 2,5 milióna zákazníkov, Slovenské telekomunikácie na pevných linkách 1,4 milióna zákazníkov. "To je spolu 4,5 milióna telefónov medzi 5,4 milióna ľudí," skonštatoval Vladimír Ondrovič, šéf Asociácie telekomunikačných operátorov. Podľa neho by mohol nový operátor preraziť iba podstatne nižšími cenami. "Ale to musí niekto zaplatiť," podotkol. Len samotná licencia stála 1,5 miliardy korún, budovanie siete by si vyžiadalo ďalšie miliardy. Profinet s 50-miliónovým základným imaním plánoval cenovú vojnu za pomoci zahraničného investora. Nakoniec však rokovania stroskotali.
Peniaze za licenciu, ktorej cena bola 1,5 miliardy korún, sú zahrnuté do príjmov štátneho rozpočtu na tento rok. Časť z nich mala dostať armáda na nákup techniky, ktorú bude potrebovať v nových frekvenčných pásmach. Pásma pre UMTS bude musieť po dohode s Telekomunikačným úradom uvoľniť pre siete tretej generácie.
Autor: tk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.