prichádza do úvahy, až keď zlyhajú všetky ostatné politické a diplomatické nástroje, pričom je neprijateľné, aby ho uskutočnili USA jednostranne.
Takéto názory dominovali včera v Štrasburgu v diskusii poslancov Európskeho parlamentu o situácii v Iraku. "Musíme pokračovať v tlaku na režim Saddáma Husajna, aby sa podriadil rezolúciám OSN. Musíme tiež uznať, že toto úsilie bude úspešné len s podporou čo najširšej medzinárodnej koalície," vyhlásil komisár EÚ pre vonkajšie vzťahy Chris Patten. Každá krajina musí rešpektovať autoritu OSN a medzinárodné právo a konať len v rámci rezolúcií Bezpečnostnej rady, dodal Patten s tým, že EÚ žiada od Iraku rešpektovanie rezolúcií a plný a ničím nepodmienený prístup zbrojných inšpektorov.
Podľa šéfa európskych ľudovcov Hansa-Gerta Pötteringa je násilie voči Iraku ospravedlniteľné, len keď zlyhajú všetky ostatné nástroje. Rozhodnúť o tom však musí OSN, nie ktorákoľvek krajina. "Vyzývame našich amerických priateľov, aby sa vzdali unilateralizmu, nielen pri Iraku, ale napríklad aj v súvislosti s Medzinárodným trestným súdom," vyhlásil šéf najsilnejšej politickej skupiny v europarlamente. Podľa jeho slov je potrebný dialóg medzi Európou a USA. "Jednostranná intervencia bez podpory OSN by mala zničujúce dôsledky na celý Blízky východ," varoval líder európskych socialistov Enrique Barón Crespo. Vyjadril nádej, že Bezpečnostnej rade OSN sa podarí presvedčiť irackého prezidenta, aby pustil do krajiny inšpektorov.
Podobne sa vyjadril líder európskych librálnych demokratov Graham Watson. Len keď Irak odmietne pustiť inšpektorov a keď sa nájdu dôkazy o zbraniach hromadného ničenia, bude podľa neho medzinárodné spoločenstvo oprávnené prijať ďalšie kroky. Aj keby došlo k vojne, musí to byť rozhodnutie medzinárodného spoločenstva, nie jednostranný krok USA, zdôraznil. Watson kritizoval nejasnú pozíciu EÚ. Zatiaľ čo niektoré členské krajiny sú jednoznačne proti jednostrannému útoku USA na Irak (Nemecko, Francúzsko), Británia kroky Washingtonu podporuje. "EÚ bude mať vplyv, len keď bude konať ako spojené štáty európske," uviedol.
Mnohí poslanci upozorňovali na zlú humanitárnu situáciu v Iraku a na neefektívnosť sankcií, ktoré namiesto Saddámovho režimu najviac postihujú iracké obyvateľstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.