Od polnoci sú tabu - najbližšie známe percentá budú až volebné výsledky.
Takže - ako stojíme pred zákazom? V utorok zaiskrilo posledné Dicio, ktoré už raz dokázalo ohúriť, keď vyveštilo 9 percent pre Gašparoviča. Agentúra prekvapení nesklamala ani na záver, aj keď senzácia zostala tentoraz dobre skrytá. Malou bombou je totiž percentuálny súčet, a nie zisk pre jednotlivú stranu. Konkrétne: Keby voľby dopadli tak, ako vyskúmalo Dicio na prelome druhej a tretej dekády augusta, prvýkrát by sa naskytla možnosť väčšinovej štvorkoalície SMK-SDKÚ-ANO-KDH. Tá by o milimeter - presne pol percenta - dostala viac ako "opozícia" HZDS, HZD a Smer, pričom nič iného by sa do NR SR nedostalo.
Vyhliadky tohto scenára ešte posilnil včera v podvečer zverejnený prieskum MVK. Ten síce o čosi natiahol dištanc medzi vedúcimi Smerom a HZDS a zvyškom pelotónu, zároveň ale ako prvý z prieskumov vyhodil HZD pod parlamentný prah. Toho dôsledkom je výsledný pomer mandátov 77:73 v prospech pravicovej štvorky. MVK zároveň zverejnil aj odhady, čo by s výsledkami urobili nečakane vysoké resp. nízke percentá voličskej účasti (80, resp. 60%). V tom druhom prípade by prenikla do NR SR aj KSS, čo by pochopiteľne scenár rozbilo. Treba však natvrdo povedať, že ide o číru teóriu, keďže všetky prieskumy do nohy už mesiace udávajú účasť nad 70 percent (až na jednu výnimku NOC - ale tá je pochybná, viď nižšie). Po druhé, a to je sila: Na Slovensku, ale ani v ČR sa v slobodných voľbách od r. 1990 ešte nestalo, aby sa vo výskumoch dlhodobo podprahová strana dostala do parlamentu.
Samozrejme, štatistická chyba a merania iných agentúr šance "pravej" štvorkoalície silne relativizujú. Dôležitý je ale signál, že táto konfigurácia nie je celkom vylúčená. Vysoká "pridaná hodnota" a príťažlivosť spojenia SMK-SDKÚ-KDH-ANO je v tom, že sa zďaleka najväčšmi blíži tomu, čo sa dá nazvať koalíciou PROGRAMOVOU. Všetky doteraz možné kombinácie, ktoré aritmeticky nevychádzali bez Smeru alebo HZD, by boli viacmenej mačkopsom typu súčasnej garnitúry.
Prednosti programovej koalície, keby vznikla, netreba rozvádzať. Mali by odpadnúť koncepčné a ideologické spory, ktoré tak poznačili výkon tejto vlády a dokaličili jej umelecký dojem. Jedine programovo homogénna garnitúra je schopná pohnúť s najťažšími problémami štátu, ako je zdravotníctvo, školstvo, sociálny systém, deficitné hospodárenie. Heterogénna koalícia je temer naisto odsúdená na neúspech. Toho dôkazom nie je iba reformná bilancia Dzurindovej vlády, ale napr. aj nedávna prestrelka medzi Ficom a Ruskom o úlohe štátu, ktorá skončila výkrikom predsedu ANO, že spolupráca bude možná iba vtedy, ak Smer "urobí veľký kompromis". Ďalším podporným argumentom je, že vnútri menovaného zoskupenia leží aj najväčšie odhodlanie riešiť ekonomický a sociálny balík.
Nič na tom nemení ani v pondelok zverejnená analýza IVO, ktorá medzi strany s viac ľavicovým ako pravicovým profilom zaradila aj SMK. Majú síce pravdu, najmä v oblasti sociálnej a pôdohospodárstva to majú v SMK dosť pomotané, s Bugárom je však nepochybne možná hladká dohoda, keďže priority má inde. Väčšiu neistotu už môže vzbudzovať ANO, ktoré síce vyšlo na škále IVO ako "najpravicovejšia" strana (okrem DS, ale s tou sa už nepočíta), pochybnosti ale pretrvávajú okolo skutočných zámerov Pavla Ruska.
Prognózu tvrdých reforiem ale uzemnil včera Štatistický úrad - UVVM. Medzi tých istých sedem strán, ktoré "pustilo" do NR SR aj Dicio, rozdelil preferencie jasne v prospech HZDS, Smeru a HZD - až s prevahou 6 percent. Nie je to však taký dramatický rozdiel, že by čistú pravicovú alternatívu odkazoval do ríše snov. Výsledok UVVM (podobne ako Dicio) osprchoval aj nádeje SDĽ a SNS, ktoré akoby vrátil do hry bleskový telefonický prieskum NOC, kde po dlhom čase tieto dve partaje preskočili 5 percent. Tu sa dá s vysokou pravdepodobnosťou vysloviť podozrenie, že išlo o manipuláciu, čo nepriamo podporuje aj mobilizačný komentár agentúry, že "otázka výsledkov parlamentných volieb je stále otvorená". Stojí za pozornosť, že NOC - Národné osvetové centrum, je štátny "podnik", financovaný ministerstvom kultúry.
Mimochodom, aj táto zostava by mohla čosi na spôsob programovej koalície vytvoriť, celkom iste by to však nebola koalícia reformná. O tejto alternatíve je ale zbytočné špekulovať, HZDS je mocensky odpísané a jeho povolebné zaradenie je dnes jedinou, povedzme 95 percentnou (skoro)istotou: HZDS bude v opozícii. S vysokou pravdepodobnosťou nepomôže ani scenár, podľa ktorého sa hodinu po oznámení výsledkov Mečiar vzdá predsedníckej funkcie i všetkých ambícií a zostane radovým poslancom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.