odhade rozpočtových rizík 10 až 11 miliárd korún, guvernér Marián Jusko ich aktuálne ohodnotil na sedem miliárd a optimisticky sa vyjadril aj minister financií František Hajnovič: "Máme predpoklady veľmi sa priblížiť úrovni účtovného schodku (38 miliárd), aj bez použitia dodatočných príjmov, napríklad z deblokácií," povedal Hajnovič. Vláda preto zatiaľ nerozhodla o viazaní rozpočtových výdavkov. "My priebežne viažeme výdavky štátneho rozpočtu, lebo sa realizujú iné, ktoré v rozpočte neboli pôvodne zahrnuté," vysvetlil minister.
Aj naďalej platí, že najvážnejšou hrozbou na splnenie rozpočtových plánov sú peniaze na sociálne dávky, ktoré budú vyššie oproti predpokladu o necelé štyri miliardy korún. Medzi rozpočtovými rizikami boli aj peniaze očakávané z deblokácií. V utorok na účet Národnej banky Slovenska pribudlo 6,1 miliardy korún, ako hotovostná splátka časti ruského dlhu. Znamená to, že toto rozpočtové riziko pominulo a vláda bude môcť počítať aj s takmer štyrmi miliardami korún, ktoré neboli v rozpočtových plánoch.
"Myslím, že prioritou všetkých mimoriadnych príjmov je použiť ich na splácanie dlhu," vyhlásil Hajnovič. Guvernér NBS Marián Jusko odporučil splácať nimi prednostne zahraničný dlh. "Ja s tým nemám problém, ale musíme si vytvoriť určitú rezervu na vykrytie chýbajúcich príjmov, tak, aby sme boli účtovne schopní prefinancovať rozpočet," reagoval Hajnovič.
Možnosť, že vláda nakoniec použije časť deblokačných peňazí na zachraňovanie rozpočtu, by uľahčila život novému parlamentu. Nemusel by totiž krátko po svojom nástupe novelizovať zákon o štátnom rozpočte a prispôsobiť ho vyššiemu schodku, než poslanci vlani schválili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.