Nevýhody a prednosti vekového rozdielu medzi deťmi
Jestvuje ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami? Túto otázku si dávajú rodičia už jedného dieťaťa, keď uvažujú o ďalšom. Každý vekový rozostup má svoje výhody aj prednosti. Z literatúry o súrodeneckej pozícii sme pre vás vybrali:
Jeden až dva roky
Výhody: Je to naozajstné súrodenectvo. Deti si spolu užijú všetko - hry aj hádky, navzájom sa od seba učia, trénujú sociálne správanie, riešenie konfliktov, majú podobné starosti a rovnakých kamarátov. Rodičia absolvujú náročné obdobie prvých mesiacov veľmi rýchlo. Vyžaduje sa však jedna dôležitá podmienka - pomoc súrodencov, starých rodičov a manžel, ktorý nie je vo dne v noci v práci.
Nevýhody: Najmä v prvom roku po narodení dieťatka dostanú rodičia poriadne "zabrať". Obe deti vyžadujú plnú pozornosť a neustály dozor. Väčšinu vecí treba kupovať dvakrát, "dedenie" po staršom neprichádza do úvahy. Dva pôrody v priebehu dvoch rokov sú pre ženu veľkou záťažou a preto treba organizmu dodať chýbajúci vápnik a vitamíny, posilňovať panvové dno a občas si natiahnuť elastické pančuchy.
Tri až päť rokov
Výhody: Deti sa ešte dokážu spolu hrať, ak sa dokáže mladší prispôsobiť staršiemu, ktorý je "šéf" a určuje pravidlá. Spravidla si už neberú hračky a generačné odovzdávanie vecí - oblečenie, korčule a iné - prebieha bez problémov.
Nevýhody: Pri tomto vekovom rozostupe je najhoršia žiarlivosť, najmä v prvom roku. Ovplyvňovanie je skôr jednosmerné - mladší napodobňuje staršieho.
Šesť rokov a viac
Výhody: Staršie dieťa prijíma mladšieho súrodenca s vľúdnou blahosklonnosťou a rád sa oňho občas postará. "Malý" nie je súper, ale hračka. Mladší súrodenec k staršiemu prechováva obdiv.
Nevýhody: Záujmy a potreby súrodencov sú vzdialené, takže spoločné šantenie si neužijú. Prvé dieťa, ktoré vyrastalo dlhšie samo, označujú odborníci za "psychologického jedináčika so všetkými kladmi aj zápormi, ktoré to prináša. Rodičia sú časom obmedzení vo svojich aktivitách (vlastne celá rodina).
Posledné štúdie o rodine a počte súrodencov naznačujú, že pre existenciu a vývoj dieťaťa nie je rozhodujúci počet súrodencov, ale to, ako rodina funguje ako celok. Rodičia jedináčika, ktorí dokážu určiť a dodržiavať rozumné pravidlá, sa nemusia báť, že vychovajú egoistického ufňukanca. Tak isto sú spôsoby, ako dieťaťu uľahčiť príchod súrodenca a udržať jeho žiarlivosť v prijateľných hraniciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.