cm, lenže naša mužská populácia až do takých výšok bežne nerástla. Presvedčili sme sa o tom v expozícii Zemplínskeho múzea v Trebišove, ktorá vystavuje jednotlivé kusy odevu roľníka. Nakoniec, na štíhlych figurínach, aj ostatné časti odevu pôsobili veľmi subtílne. Ženský odev tiež, kdeže dnešné XXXL! Takisto odev v martinskom múzeu nie je o nič širší ani dlhší. Pastierske gubane by obliekol 14-ročný chlapec. Za jedno storočie sme poriadne podrástli. Každý však so svojou výškou nie je spokojný. Jednému treba ubrať centimetre a druhému zase pridať. "Modelkový" ošiaľ tak opantal aj naše štrnástky, by najradšej mali 176 cm alebo viac. Dostali sme list, v ktorom si 16-ročná dievčina sťažuje na svoju 169,5 centimetrovú výšku a pýta sa, či by jej nemohli predpísať nejaký liek na podporu rastu. Opakom toho je prianie jednej čitateľky dať si skrátiť kosti, lebo v priebehu manželstva vyrástla o 5 cm a je vyššia ako jej manžel (nepíše koľko meria). Vysoké podpätky sú pre ňu nemysliteľné. "O to mi však nejde" - píše - "Nechcem, aby mal manžel komplexy z toho, že je nižší odomňa." Rozhodnutie, dať si skrátiť stehenné kosti len tak z ničoho neskrsne v človeku. Ale - koľko manželských párov má rozdielu výšku a vyššia žena nemá výčitky svedomia. To je problém skôr pre psychológa, my chceme iba pre informáciu uviesť niekoľko údajov v súvislosti s rastom. A vôbec si nemyslíme, že 169,5 cm dievča je nízke.
* Na základe meraní veľkých skupín ľudí štatistici vypočítali priemerné a hraničné hodnoty výšky v našej populácii. Priemerná výška ženy u nás je 167 cm, rozmedzie výšky normálnej ženskej postavy je medzi 158 - 178 cm.
* Zdravé dieťa, ktoré má dostatok potravy, rastie podľa vopred určeného, dedičnosťou podmieneného "plánu". Podľa strednej výšky rodičov - výška matky + výška otca delené 2 - sa dá vypočítať predpokladaná výška ich dcéry, ak sa od vypočítanej hodnoty odpočíta 7 cm, výšku syna zas pripočítaním 7 cm. Sú to len orientačné údaje.
* Každý človek nerastie rovnako dlho. Rozhodujúce pre ukončenie rastu je obdobie, v ktorom sa dosiahne pohlavná zrelosť. Po tomto čase sa totiž uzatvárajú tzv. rastové platničky v dlhých kostiach, a tým sa končí rast do dĺžky. Po nastúpení menzesu u dievčat a u chlapcov potom, čo im začnú rásť fúzy, ešte rastú asi 2 - 3 roky. Pravdaže, vtedy je už tento proces oveľa pomalší.
* Výživa má na rast obrovský vplyv. Rozhodujúci je dostatok potravy a normálna činnosť zažívacích orgánov, hlavne v prvých rokoch života. Nebezpečné je ale aj hladovanie v období puberty, a to nielen preto, že sa môže spomaliť rast, ale môžu vzniknúť aj vážnejšie poruchy, napríklad mozgu.
* Rastový hormón sa tvorí v mozgovom prívesku. Počas detstva má na starosti hlavne rast a v tomto období sa v krvi objavuje vo veľkom množstve. Tvorí sa však aj neskôr, počas celého života a má význam pri zvládaní stresov, vplýva tiež na látkovú výmenu. Kým vo väčšine funkcií je aspoň čiastočne nahraditeľný inými hormónmi, v úlohe podporovania rastu sa ničím zameniť nedá. Sú ľudia, ktorí majú nedostatočnú tvorbu rastového hormónu, tí by bez liečby nevyrástli na viac než 130 - 140 cm. Pokiaľ sa liečia rastovým hormónom v detstve, môžu dosiahnuť normálnu výšku. Existujú choroby, pri ktorých sa síce rastový hormón tvorí, ale nie je dostatočne účinný. Tak je to pri tzv. Turnerovom syndróme, kde môže byť liečba rastovým hormónom tiež účinná. Rastový hormón sa však nemôže podávať komukoľvek, kto by chcel byť vyšší než je. Je to hormón, čiže liek s možnými vedľajšími účinkami, z ktorých niektoré dnes ešte v plnom rozsahu ani nemusíme poznať.
Na snímke je najvyššia žena Severnej Ameriky Sandy Allendová, narodená v roku 1955. V roku 1977 sa podrobila operácia mozgového prívesku, ktorá zabránila jej ďalšiemu rastu, kedy merala 231,7 cm. Nosila topánky číslo 50.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.