právnym poriadkom, plniac dvojstranné medzinárodné záväzky SR a JAR. Uvádza sa to vo včerajšom vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí SR v súvislosti s medializovanými vyjadreniami Lexu o postupe slovenského veľvyslanectva v JAR po jeho zadržaní.
Lexove "nepravdivé alebo pravdu skresľujúce tvrdenia" podľa vyhlásenia poškodzujú MZV SR a znevažujú prácu Zastupiteľského úradu SR v JAR a celej slovenskej diplomatickej služby.
Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby okrem vyjadrení pre médiá podal na slovenského konzula v JAR Róberta K. trestné oznámenie. Podľa podnetu mu konzul odmietol v súvislosti s jeho zadržaním poskytnúť pomoc a v rozpore so zákonom vydať náhradný cestovný doklad. Lexa žiadal konzula, aby spolu s jeho právnikmi podnikol kroky, ktoré by viedli k riadnemu vydávaciemu konaniu v súlade s medzinárodnými dohodami. Róbert K. to mal podľa neho odmietnuť, rovnako ako nechcel protestovať, že Lexa bol bez obvinenia zadržiavaný viac ako povolených 48 hodín.
Bývalého šéfa SIS Lexu, ktorý čelí viacerým obvineniam, po takmer dvojročnom pátraní zadržali v JAR 14. júla v exkluzívnom rekreačnom stredisku Umhlanga Rocks v provincii KwaZulu-Natal. Po leteckom transporte ho z bratislavského letiska eskortovali do cely predbežného zadržania, odkiaľ sa dostal na príkaz sudcu do väzby. V bratislavskom ústave na výkon väzby pobudol 28 dní. Na základe príkazu Najvyššieho súdu SR 16. augusta Lexu prepustili na slobodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.