londýnskej University College analyzoval genetické informácie z chromozómu Y širokej palety obyvateľov Európy a zistil, že poľnohospodári z Blízkeho východu prispeli európskej populácii približne 50 percentami génov.
Podiel génov sa vo Francúzsku a Nemecku pohyboval medzi 15-30 percentami, kým v krajinách juhovýchodnej Európy ako Albánsko, Macedónsko a Grécko dosiahol 85-100 percent.
Vo všeobecnosti je uznávaný názor, že poľnohospodárstvo sa začalo na Blízkom východe a do Európy sa dostalo asi pred 10 000 rokmi, keď nahradilo predchádzajúci spôsob života lovca a zberača. Vedci sa však rozchádzajú v názore, či starovekí roľníci migrovali z Blízkeho východu do Európy, alebo len jednoducho rozšírili nové myšlienky a praktiky. Podľa špecializovaného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences nové zistenia naznačujú, že moderní Európania majú oveľa viac východných predkov, ako sa pôvodne predpokladalo. "Naše výsledky naznačujú, že príchod poľnohospodárstva do Európy sprevádzal veľký pohyb obyvateľstva," napísal tím vedcov v časopise. Dodáva však, že zároveň sa poľnohospodárske znalosti mohli šíriť aj prostredníctvom kultúrneho prenosu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.