Britský kráľovský vlak
Podľa predsedu tohto výboru Edwarda Leigha, sa špeciálnu vlakovú súpravu pre kráľovnú neoplatí prevádzkovať. "Som si istým, že dni kráľovského vlaku sú už spočítané. Jeho prevádza je totiž neefektívna a využíva sa len veľmi zriedka. Je predsa jednoduchšie nastúpiť do vrtuľníka a prepraviť sa na miesto určenia za pol hodinu, ako sa trmácať vlakom," uviedol v rozhovore pre BBC.
Kráľovský vlak vyrazil prvýkrát na trať 13. júna 1842. Lokomotíva, ktoré okrem kráľovského salónu ťahala ďalších šesť vagónov, dopravila Viktóriu zo Slough, západnej časti Londýna, do centra za 25 minút. V 20. storočí sa kráľovská súprava viackrát modernizovala a vždy spoľahlivo dopravila panovnícku rodinu na rôzne ceremónie a oslavy a umožnila kráľovnej im v priestoroch vlaku "úradovať". Posledná výmena vagónov sa uskutočnila v roku 1977, keď súprava dostala pri príležitosti strieborného jubilea, teda 25. výročia panovania Alžbety II., štyri nové vagóny.
Briti však v poslednom čase čoraz neochotnejšie platia obrovské účty kráľovskej rodiny. Podľa správy parlamentného výboru pre verejné výdavky Windsorovci síce zredukovali svoje cestovné zo 17,3 miliónov libier šterlingov v rokoch 1997-98 na 5,4 milióna v rokoch 2000-01, ale aj tento účet možno ešte znížiť. Buckinghamský palác správu výboru údajne privítal a hoci vlak považuje za veľmi užitočný, súhlasí tiež so znížením výdavkov panovníckej rodiny za cestovanie. Ale pri záverečnom zúčtovaní možno zvíťazia tradície nad ekonomikou a aj vzhľadom na vek panovníčky - 76 rokov, a tak vysoké náklady možno nakoniec nebudú dôvodom pre odstavenie vlaku. "Pre kráľovnú je často menej stresujúce, keď môže počas dlhých ciest využívať kráľovský vlak aj ako svoju základňu, najmä v noci," uvádza sa na záver v správe parlamentného výboru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.