skalopevné presvedčenie o tom, že ôsmy septembrový deň bude aspoň máčik slnečný. Táto pekná pranostika totiž ubezpečuje: Na narodenie Panny Márie sa slnko musí pousmiať, aj keby malo v noci vstať.
V súvislosti s obdobím mariánskeho leta, ktoré pripadá na prvú septembrovú dekádu, nie je nádej predkov na úsmev slniečka až taká márna. Napokon, pekné počasie tohto dňa, podľa ich skúseností, pomerne spoľahlivo zaručovalo dlhšie prívetivé počasie. Hneď niekoľko stredoeuróskych pranostík vraví, že ak je 8. 9. jasno, bude takto prinajmenej štyri ale i osem nasledujúcich týždňov. Preto táto pranostika zakotvuje aj konštatovanie - Ak na narodenie Panny Márie neprší, bude suchá jeseň.
Aj iné príjemnosti prináša tento deň - už totiž aj tie plazy, ktoré sa do pyžama neobliekli na Bartolomeja (24. 8.), majú 8. 9. posledný termín, keďže had, škorpión a vôbec všetko, čo má studenú krv, mizne definitívne až do jari v podzemí. Vedno s jašteričkami či hadmi miznú však z neba aj mnohé druhy sťahovavých vtákov. Veľa pranostík z ôsmeho septembra zhodne konštatuje: Panny Márie narodenie, lastovičiek zhromaždenie (rozlúčenie) a česká pranostika smutne vraví: O Márie narození vlašťovek tu více není.
O dátum 10. 9. sa v starších kalendároch "bijú" hneď dvaja oslávenci - Mikuláš Toletínsky a Mojžiš. Súboj sa však, presvedčte sa napokon i sami, nedotýka obsahu pranostík: Ak neprší na Mikuláša, bude suchá jeseň. Druhá odporúča záhradkárom: Najlepšie je siať na Mojžiša.
Ďalší septembrový deň patrí k tým, počas ktorých gazdíčkovia osviežujúci dážď vítali - 12. 9. bývalo Tobiáša a ľudia vravievali: Na deň Tobiáša, dažde máme radi, nielen pre osenie - aj pre vinohrady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.