pretože tabuľa na kreslenie je vhodná aj pre tých, čo ešte nevedia čítať - možno ju využijú ešte viac od prvých čmáraníc, ktoré by inak skončili na stene. Skúsenejším majstrom postačí možno návodná kresba; pre tých, ktorí s prácou s drevom iba začínajú ponúkame podrobnejší návod, ktorý si však môžete podľa potrieb prispôsobiť.
Základná myšlienka nie je nová, bola už v rôznych obmenách publikovaná, my vám ponúkame ku kotúču papiera na kreslenie niektoré vylepšenia. Poďme však po poriadku. Tabuľa na kreslenie je drevená doska zavesená na stene, ktorá má v hornej časti otočný valec, na ňom je navlečený kotúč papiera. Z neho odvinieme potrebný kus, aby pokryl dosku. Keď je papier využitý, pokreslený kus odtrhneme a z kotúča odvinieme nový.
Podkladovú dosku pod papier zhotovíme z drevotriesky s hladkou povrchovou úpravou. Jej veľkosť bude 80 x 100, umiestnime ju na výšku. V horných rohoch priskrutkujeme dva konzoly z dosiek v tvare pravouhlého trojuholníka s výškou 15 cm a šírkou 20 cm. Pripevníme ich kolmo na dosku, pred priskrutkovaním natrieme hrany lepidlom. Úlohou konzol bude niesť kotúč papiera. Na to použijeme drevenú guľatinu z tvrdého dreva Ř 3 cm a s dĺžkou 75 cm. Vyčnievajúce rohy konzol zaoblíme, v strede zaoblenia vyvŕtame otvory Ř 0,5 cm. Od jedného z otvorov prerežeme smerom nahor drážku širokú ako priemer otvoru (obr. ). Do oboch koncov guľatiny opatrne, aby sme ju nerozštiepili, zatlčieme klince s guľatou hlavou. Nezatlčieme ich celkom, necháme vyčnievať asi 2,5 cm.
Na guľatinu nasunieme kotúč papiera vhodná je tapeta, ktorú občas predávajú vo výpredaji, ak vzor vyjde z módy a nejde na odbyt. Nám na vzore nezáleží, pretože použijeme bielu rubovú stranu. Niektoré druhy tapiet sú široké až 70 cm, čo je pre našu potrebu ideálne. Guľatú tyč s nasunutou tapetou alebo iným druhom papiera vsunieme jedným koncovým klincom do otvoru v konzole, druhý klinec nasunieme do drážky v druhej konzole.
Na pracovnú dosku v hornej a dolnej časti priskrutkujeme dve lišty (obr. ) dlhé 75 cm s prierezom 1,5 x 2 cm na plochú stranu. Lišty priskrutkujeme len na koncoch, pod skrutky dáme oceľové podložky, aby pod lištami ostala tenká škára, cez ktorú prejde papier. Na hornej lište vrchnú vnútornú hranu zaoblíme pomocou rašple a brúsneho papiera, aby sa papier pri posúvaní netrhal, na dolnej zasa naopak spodnú vnútornú hranu necháme čo najostrejšiu, prípadne tam vložíme pásik plechu s ostrou hranou na lepšie odtrhnutie pokresleného papiera.
Dosku by sme mohli zavesiť jednoducho na stenu a používať v zvislej polohe, niekedy sa však ľahšie kreslí, ak je podložka trochu šikmo. Preto ju pomocou skriňových závesov pripevníme na konštrukciu, ktorú si zhotovíme z latiek. Dve zvislé laty s prierezom 4x2 cm spojíme v dolnej časti priečnymi latkami 3x2 cm. Priečniky budú spájať dolné rohy a ramená zvislých lát vo vzdialenostiach po 10 cm. Postačia tri kusy, ich úlohou bude upevnenie pracovnej dosky v jednej z troch polôh. Konštrukcia je široká ako doska, výškou ju presahuje v dolnej časti o rozpätie priečnych latiek, teda asi 20 cm (obr. ).
Konštrukciu priskrutkujeme na stenu vo výške vyhovujúcej vzrastu dieťaťa výška očí by mala byť asi v polovici pracovnej dosky. Na dosku zozadu priskrutkujeme medzi ramená konštrukcie sklopnú podperu v tvare obráteného U, ktorú upevníme v jej dolnej časti pomocou skriňových závesov. Ak bude podpera vyklopená nahor, je doska vo zvislej polohe. Po sklopení jej priečne rameno zachytíme o jednu z troch priečnych latiek konštrukcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.