proti zneužitiu, naviac obsahujú niektoré nadštandartné ochranné prvky. Z hľadiska notafilistického patria k najvzácnejším a najvyhľadávanejším kuriozitám. Na prvý pohľad sa líšia len veľmi málo od obehových bankoviek. Zásadný rozdiel je v číslovači, ktorý je už pri pohľade neobvyklý.
Najčastejšie sa používa číselná kombinácia obehovej bankovky s príslušným počtom núl "000000". Niektoré tlačiarne používajú aj iné číselné kombinácie, ako napríklad: "123456", "789000". Ďalšou ochranou býva farebne výrazná šikmá pretlač Specimen, Vzorek a iné. U bankoviek tlačených v ABNCo Newyork sú anuláty väčšinou perforované. Takto dokonale chránená bankovka by sa iba veľmi ťažko mohla dostať do obehu. Všetky kombinácie ochrán nenájdeme na jednom platidle.
Anuláty sa v zbierkach vyskytujú zriedkavo, výnimkou sú veľmi vzácne exempláre. Na aukciách sa objavuje 500 Kč 6. 10. 1923 - hnedý legionár. Obehová štátovka (na snímke) je vzácnejšia ako anulát. Na 43. aukcii vo Svite bola dražená neperforovaná v kvalite -2/2- za 25 000 Sk. Môžeme ju považovať za druhú najvzácnejšiu československú štátovku. Ak sú obehové bankovky veľmi vzácne, tak ich v zbierke môžeme nahradiť anulátmi. V tom prípade je význam zachovaných vzorov platidiel veľký. Anuláty sú vhodným doplnkom v zbierke, patria medzi kuriozity. Je veľmi zaujímavé ak zberateľ vlastní obehové platidlo, ale aj anulát. Na aukciách ich prakticky nevidno, preto ceny trhovo stúpajú. Katalógy ich ceny väčšinou neuvádzajú. Bolo by výhodné ak by sa v budúcnosti doplnili údaje v literatúre o anulátoch, ktoré sa častejšie objavujú na burzách. V zahraničí sa vzory platidiel predávajú ako suveníry…
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.