takú pozvánku s veľkou pravdepodobnosťou dostane a o dva roky neskôr sa stane plnoprávnym členom aliancie. Vyhlásili to včera v Prešove zahraničnopolitickí analytici Janusz Bugajski a Philipp Borinski.
Podľa profesora politológie Borinskeho z Univerzity v Giesene (SRN) nie je prijímanie nových členov NATO jednoduchý proces. Na druhej strane nie je však možné, aby na základe tých istých kritérií, na podklade ktorých do NATO vstúpili Česko, Poľsko a Maďarsko, neboli prijatí ďalší uchádzači o členstvo.
Bugajski, ktorý už bol v Prešove v marci 2001 a je riaditeľom pre východoeurópske štúdiá Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá z Washingtonu (USA), sa pozitívne vyjadril o tom, čo vykonala súčasná vládna koalícia. Podľa neho Slovensko splnilo základné kritériá, ktoré sú potrebné pre uchádzačov o členstvo v NATO. Členstvo SR v NATO podľa neho doplní skladačku tzv. puzzle v strednej Európe.
Upozornil však, že tento optimizmus schladzujú očakávania z vytvorenia novej vlády v SR po septembrových voľbách. Zrejme však vznikne vláda širšej koalície, ktorá nielenže bude pokračovať v úsilí o členstvo v NATO, ale aj akcelerovať celý prístupový proces.
Bugajski v konfrontácii so svojim názorom z marca 2001, že SR potrebuje imidž, ktorý bude najviac stáť na skutočnej vláde zákona uviedol, že v súčasnosti sa zlepšil imidž krajiny, ale aj celková slovenská realita. "Reformný proces nebol však ukončený," upozornil Bugajski. Pripomenul také oblasti ako eliminácia korupcie a prilákanie zahraničných investícií.
Obaja analytici vystúpili včera večer v Prešove s prednáškami o zahraničnej politike USA vo vzťahu k pražskému summitu NATO. Išlo o úvodné podujatie v novom ročnom cykle diskusných večerov tzv. jour-fixe, ktoré organizuje prešovská kancelária Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.