septembra sa totižto pod záštitou združenia FEMAN v spolupráci s Goetheho inštitútom konali v Košiciach slovensko-nemecké dni porozumenia a dotyčný koncert bol ich slávnostným otvorením. Poprosili sme preto riaditeľa tohoto združenia, Ing. Eduarda Buraša, aby prezradil niečo viac. O FEMANE, o spolupráci s Goetheho inštitútom a o posledných piatich dňoch.
Čo je vlastne FEMAN a ako dlho funguje?
"Keď vznikol FEMAN, čo bolo v roku 2000, hľadali sme vhodný názov. Vedeli sme, že sa toto združenie, či organizácia bude pohybovať na poli kultúry, vzdelávania a medzinárodných vzťahov. To znamená organizovanie rôznych festivalov a sympózií. Najprv sme chceli urobiť festival. Je predsa fascinujúce, keď prídu mladí z rôznych krajín a snažia sa predviesť svoje umenie. Tak vznikol festival, ktorý však potreboval nejaké meno. Povedali sme si, že to bude Európsky kultúrny festival národov a národností. Tak sme to preložili a v angličtine vznikol názov Festival European Majorities And Nationalities. Meno FEMAN sme nakoniec ponechali aj spoločnosti, pretože v slovenčine mal náš názov, Slovensko - európska kultúrna spoločnosť, skratku vyslovujúcu sa ako seks, a to mohol hocikto nesprávne pochopiť. Takže keď už bol Festival FEMAN, ponechali sme skratku aj Združeniu FEMAN."
Čo bolo cieľom podujatia Slovensko-nemecké dni porozumenia?
"Cieľom tohto podujatia bolo priblížiť nemeckú kultúru mladým ľuďom. Snažíme sa prekonávať bariéry medzi krajinami, štátmi, ľuďmi. Mladých ľudí sme sa snažili hlavne zaujať. Takže v spolupráci s Goetheho inštitútom, veľvyslancom Spolkovej republiky Nemecko, Nadáciou Hansa Seidela, Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach a Východoslovenskou galériou, sa nám, myslím, podarilo nemeckú kultúru Slovensku priblížiť. Z minulého roka sa nám osvedčilo premietanie filmov, tak sme to zrealizovali aj tento rok v Centre voľného času na Popradskej ulici. V Goetheho inštitúte prebehla výstava Heinrich Bőll- Život a dielo, plus prednáška a beseda so študentmi gymnázií, s profesorom nemeckej univerzity Dr. Georgom Kamphausenom na tému štúdium v Nemecku, možnosti štúdií a získania štipendií. Nakoniec pán Milan Sládek v sobotu predviedol výber zo sólových pantomím v Štátnom divadle. A taktiež sme chceli poukázať na potrebu praktického použitia cudzieho jazyka. Nielen to, že sa ho snažíme v škole naučiť, ale aj to, aby sme ten jazyk vedeli použiť. Chceli sme mladým ľuďom zdôrazniť, že je možnosť, kde sa učiť nemecký jazyk, že je možnosť ho študovať, že je tu nemecká čitáreň, že ponúkame možnosť študovať v zahraničí."
Aké ďalšie možnosti ponúkate mladým ľuďom? Či už v oblasti kultúry, štúdia alebo práce?
"V najbližších dňoch, od 12.-15. septembra, sa bude konať už spomínaný Festival FEMAN, prídu súbory z Ruska, Čiech, Belgicka, Maďarska a samozrejme Slovenska. Určite bude aj ďalší ročník Slovensko-nemeckých dní porozumenia. Máme prísľub od nemeckej agentúry, ktorá zorganizuje módnu prehliadku v rámci týchto dní. My spolupracujeme s organizáciami v Rumunsku, Belgicku, Nemecku, Dánsku a Ruskej federácii, takže sme schopní vysielať mladých ľudí na štúdiá do zahraničia. Ľudí, ktorí ovladajú jazyk a majú od 18 do 25 rokov. Mladí ľudia majú s našou pomocou možnosť zúčastniť sa na projektoch bežiacich v rámci EÚ. A keď majú mladí ľudia záujem pomôcť pri organizácii podujatí, aké organizuje FEMAN, dvere sú im otvorené. Mladí, ktorí spolupracujú s FEMANom nám teraz pomáhajú pri technicko -organizačných zabezbečeniach, uvádzajú filmy premietané v Centre voľneho času, roznášajú letáky, doprevádzajú zahraničné súbory. A keď organizujeme semináre alebo besedy, zúčastňujú sa ich a rozprávajú o veciach, ktoré sú mladým ľuďom blízke. Láska, sex, ale i to, ako sa dostať na 6 mesiacov do zahraničia."
Možnosti sú neobmedzené, takže ak sa doma nudíte a cítite sa uväznení medzi štyrmi stenami, prečo nepomôcť iným a nezdokonaliť pritom svoje znalosti cudzích jazykov?
Autor: Miša Telepovská
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.