najotrasnejší zo všetkých, ktoré sme od neho doteraz počuli. Implikuje iba dve možnosti; buď potrebuje opäť prevoz na kliniku (ale nie internú), alebo uzavrel tajný pakt s Robertom Ficom. Tretia alternatíva neexistuje.
Rudolf Schuster totiž TASR prezradil, že po oznámení výsledku volieb chce s každou parlamentnou stranou INDIVIDUÁLNE ROKOVAŤ. A ani nie raz, on chce z toho urobiť seriál: "Potom príde druhé kolo, keď sa bude už naozaj rozhodovať o tom, koho poverím zostavením vlády". Milé od neho je, že ešte chce brať aj do úvahy, kto a s kým dokáže vytvoriť koalíciu s nadpolovičnou väčšinou v parlamente.
Jeho úvahu však nikto nepotrebuje. Rudolf Schuster je bezprostredne po voľbách nadbytočný, nemá s nikým rokovať, tobôž poverovať zostavením čohokoľvek. Prezident nemá vo vzťahu k voľbám a novej vláde iný program, než sedieť v paláci a počkať si na politika, ktorý sa mu príde predstaviť ako budúci premiér. Ten sa rodí z povolebných rozhovorov medzi politickými stranami. Slovenská ústava nepozná žiadne "poverenie", ani rokovania individuálne či skupinové. Pozná iba strohú formuláciu "prezident vymenúva predsedu vlády". To je všetko, čo sa od Schustera očakáva.
Samozrejme, vyskytli sa vo svete prípady, keď hlava štátu participovala na povolebných rozhovoroch. Sú skôr vzácne a vždy im predchádzala neschopnosť strán dohodnúť sa na vytvorení vlády. Vtedy prezident nastupuje ako mediátor, most cez rozbúrené vody, ktorý má preklenúť ústavnú krízu. (Napríklad za 4. republiky vo Francúzsku prezident Auriol vyviedol krajinu viackrát z ústavnej krízy, významne sa angažoval nedávno Klestil v Rakúsku.) Zásadným predpokladom ale je, že prezident-mediátor musí byť AUTORITOU s bezkonfliktnými vzťahmi ku všetkým aktérom. A tu končíme - Schuster je nezaujímavý totálne. Sám osebe by bol iba ďalšou obštrukciou.
Horšie je, že obštrukciou je už samotný plán "individuálnych rokovaní" so stranami. Treba veľmi vážne pripomenúť, že presne pred dvomi mesiacmi vyšiel Schuster s rovnako streštenou, ale predsa len menej nebezpečnou myšlienkou povolebného guľatého stola, ku ktorému "pozve všetkých, zablahoželá im a povie, pokúste sa vytvoriť koalíciu, kto bude mať tú väčšinu v tom parlamente, nech sa páči, príďte a ja potom vymenujem". Vnímate ten rozdiel? V júli ešte chápal, že skladať koalíciu je exkluzívnou kompetenciou strán. Nadbytočným folklórom bol iba nápad s okrúhlym stolom. Teraz zrazu už nechápe ani toľko. Kde je problém? Stafylokok?
Možno. Pravdepodobnejšie ale je, že Schuster rozohráva vlastnú partiu, ktorej centrálnou figúrou je Robert Fico. Ten je jeho favoritom, ktorému by s radosťou vložil do rúk moc. Ale Ficovi, ako sme si už v sobotu ukázali, hrozí, že vyhrá voľby a ani si nekopne do lopty. Ak sa štvorke SMK-SDKÚ-KDH-ANO vo finiši zadarí, pošle Smer vedno s HZDS do opozície. Daná situácia je kryštáľovo priezračná a mimo Dzurindu, Bugára, Hrušovského a Ruska do nej nemá kto čo povedať. Je dôvodná indícia, že rokovania u Schustera by tu sledovali jediný účel: Hľadať bod prielomu, ktorým by sa mohol do prehratej partie vrátiť Robert Fico.
Jednoducho a jasne: Pokiaľ nie je Schusterov plán iba čistý úlet, ale má aj pointu, tak tou je služba Smeru. Tomu by nič neprospelo väčšmi, než rozpútanie pozičných bojov medzi stranami pravice. A to dokonca aj v situácii, keby "pravá" povolebná alternatíva nevyšla. Model individuálnych rokovaní prezidenta vždy zostáva z rovnakých dôvodov kontraproduktívny.
Je isteže možné, že Schuster sám si hľadá priestor na rozohranie neprehľadných politických hier, ktorých hýbateľom by bol on, keďže jediný by disponoval všetkými informáciami. Fico či Nefico, dá sa len žasnúť, ako môže jednu hlavu štátu vôbec napadnúť, že na princípe záchodových rokovaní si bude vyberať premiéra. Nevraviac o tom, že vstup prezidenta by proces vytvárania vlády aj významne spomalil. A to vo všetkých politických scenároch. Schuster sám pritom varuje, že vzhľadom na summit NATO máme na celú operáciu vládnej výmeny iba niekoľko týždňov. Dodajme, že ani toľko, keďže ešte predtým, 23. - 24. októbra, sa koná mimoriadny summit EÚ.
Politické strany by Schusterovu iniciatívu nemali prejsť mlčaním, ale hneď teraz ju aj odmietnuť. Pokiaľ chce byť prezident po voľbách verejnoprospešný, niet najmenšej prekážky. Nech páli do Medzeva ukuť jeden rýľ a môže okopávať záhradku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.