prezident George W. Bush a britský premiér Tony Blair.
Pred začatím dlhšieho rozhovoru v priestoroch letného sídla prezidentov USA Bush a Blair pred novinármi vyhlásili, že Washington a Londýn disponujú dostatočnými dôkazmi na to, aby proti Iraku začali vojenskú akciu. S odvolaním sa na správu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) z roku 1998 americký prezident a britský premiér pripomenuli, že Saddám Husajn môže mať k dispozícii jadrové zbrane približne o šesť mesiacov.
Veľká Británia je pripravená podporiť vojenský útok USA na Irak, aj keď bude s týmto postojom vo svete osamotená, konštatovali včera komentátori po stretnutí britského premiéra Tonyho Blaira s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom.
Blair vyhlásil, že spolu s Bushom majú "spoločnú stratégiu" v irackej otázke, spočívajúcu v úsilí o zneškodnenie irackých zbraní hromadného ničenia, zároveň však zdôraznil nevyhnutnosť snažiť sa o získanie podpory zo strany ďalších spojencov a OSN.
V rozhovoroch a článkoch objavujúcich sa v britských médiách vysoko postavení americkí politici poukazujú na potrebu reagovať na hrozbu, ktorú predstavujú iracké zbrane hromadného ničenia.
Minister zahraničných vecí Colin Powell uviedol v relácii stanice BBC Breakfast with Frost, že iracká vláda "aj naďalej vyvíja tieto technológie a je zjavné, že ak vyvíjajú tieto technológie, sú rozhodnutí zaobstarať si jadrovú zbraň". Poradkyňa prezidenta Georgea W. Busha pre otázky národnej bezpečnosti Condoleeza Riceová varovala, že po New Yorku by sa ďalším terčom útoku teroristickej skupiny alebo nepriateľského štátu mohli stáť aj Londýn a Berlín. "Teraz už vieme, čo sa stane, keď ľudia so zlými úmyslami majú možnosť zaútočiť a sú odhodlaní to urobiť," napísala Riceová v novinách Sunday Times.
Minister obrany Donald Rumsfeld obhajoval preventívne útoky v článku v Sunday Independent. "Ak zoberieme do úvahy, aké veľké je riziko a aká minimálna je možnosť omylu, aké zodpovedné kroky by mali prijať slobodné krajiny? Čakať, kým budú zabité nie tisíce, ale desaťtisíce nevinných ľudí, alebo konať preventívne v sebaobrane s cieľom predísť takémuto vývoju udalostí?" upozorňuje Rumsfeld.
Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS) bude dnes prezentovať svoje informácie o možnostiach Iraku v oblasti jadrových, chemických a biologických zbraní. Poskytne taktiež podrobnosti o tom, na akej úrovni sa v Iraku nachádza vývoj diaľkovo riadených bezpilotných lietadiel schopných prenášať chemické a biologické zbrane na veľké vzdialenosti.
Autor: Camp David/Londýn (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.