zvýšenie cenovej hladiny v auguste, i keď pod tento vývoj sa podpísalo najmä zvýšenie cien Slovenskými telekomunikáciami.
"Skok vo vývoji cenovej hladiny spôsobil rast cien v sektore pôšt a telekomunikácií, ktorý by za predpokladu, že ostatné ceny ostanú nezmenené, sám zdvihol cenovú hladinu o 0,34 %," uviedol analytik Poštovej banky Michal Džačovský. "Tento rast bol spôsobený zmenou cenovej stratégie jednej z troch významných telekomunikačných spoločností, kde prechodom na sekundovú tarifikáciu a vytvorením užívateľských programov došlo pri celkovom prepočítaní cien k ich zvýšeniu pri základnom programe služieb," dodal.
V najbližších mesiacoch by mal vývoj cien ovplyvniť najmä opätovný mierny nárast cien potravín, ktoré v auguste po výrazných poklesoch z predchádzajúcich mesiacov vykázali už len minimálne zníženie. "Ceny potravín v auguste síce ešte napriek našim očakávaniam mierne klesali (o 0,1 %), avšak tempo poklesu sa znižuje každý mesiac a v najbližšom období možno očakávať mierny medzimesačný nárast cien v tejto kategórii," domnieva sa analytik Unibanky Viliam Pätoprstý. "V septembri preto môžeme očakávať medzimesačnú infláciu na úrovni 0,1 až 0,2 % a medziročnú približne 2,7 %," dodal.
Keďže výsledky augustovej inflácie boli najmä odrazom zvýšenia regulovaných cien, analytici nepredpokladajú, že by mala mať negatívny vplyv na menovú politiku NBS. "Pokiaľ voľby eliminujú politické riziko a rýchla reakcia novej vlády zníži ekonomické riziká, vysoký úrokový diferenciál bude lákať investorov nakupovať korunové aktíva, takže silnejúca koruna by mohla prinútiť NBS znížiť kľúčové úrokové sadzby ešte koncom tohto roka," predpokladá Pavol Ondriska zo Slavie Capital. Podľa Jána Tótha z ING Bank by sadzby mohli klesnúť do konca roka o 0,25 % a v 1. štvrťroku 2003 o ďalších 0,25 až 0,5 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.