Berlín (TASR) - Svet podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Joschku Fischera musí odvrátiť nebezpečenstvo hospodárskej erózie. V rozhovore pre
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nemecký denník Handelsblatt v súvislosti s prvým výročím tragických udalostí v USA 11. septembra povedal, že treba vytvoriť otvorenejšie svetové hospodárstvo, "ba vlastne potrebujeme nový svetový hospodársky poriadok".
Jeho vytvorenie je dôležitým predpokladom pre úspech v boji proti terorizmu. V rámci skupiny G-8, ale aj v medzinárodných finančných inštitúciách sa musí oveľa viac myslieť na to, ako predisponovať z bohatých krajín nadbytočný kapitál, ktorý je k dispozícii, do krajín v ktorých uspokojovanie základných potrieb nie je na náležitej úrovni. Dajú sa pritom využiť aj európske skúsenosti. Predpokladom pre užšiu hospodársku spoluprácu sú jasnejšie právne podmienky a akčné inštitúcie, ktoré by tieto prevody garantovali. Fischer povedal, že podľa neho je krátkozrakým to, ak si prvý svet (priemyselne najvyspelejšie krajiny) ponecháva vo svojich rukách najdôležitejšie obchodné toky a trendy. Svetový obchod by sa mal rozvíjať a nie obmedzovať. Nesmie byť v nijakom prípadne nejakou jednosmerkou. Nemôžeme si dovoliť luxus ústupu prvého sveta v globalizovanom svete. Okrem toho nemôže ísť ani o nejakú bezbrehú globalizáciu. Pre fungujúce trhy musia byť vždy fungujúci trhový systém. Je to dôležité práve vtedy, keď sme presvedčení o tom, že trhového hospodárstvo skutočne poskytuje najlepšiu perspektívu aj pri zohľadnení ekologických hľadísk a v súlade s nimi aj spravodlivejšie rozdelenie životných šancí.
Jednou z dôležitých úloh je aj otvorenie trhov prvého sveta pre produkty tretieho sveta a najmä najchudobnejších krajín. "Svoje trhy sme ešte neuspôsobili na dvojsmernosti globalizácie. Preto je otvorenie trhu bohatých krajín pre produkty najchudobnejších krajín otázkou centrálneho významu. Potrebujeme hospodársky spravodlivejší svet aj pre úspech v boji proti terorizmu," povedal minister Fischer. V rozhovore minister uviedol základné hodnoty, ktoré nemožno v súčasnosti spochybniť. "V boji proti terorizmu, nemôžeme prijať tri veci. Po prvé: Nemôžeme sa vzdať vlastných základných hodnôt a nechať sa vtiahnuť sa do vojny civilizácií alebo kultúr. Na tom by získali teroristi. Po druhé: Nemôžeme sa vzdať našej vnútornej slobody. Pri nevyhnutnom hľadaní teroristov musí byť bezpečnosť opätovne v rovnováhe so slobodou, lebo chceme žiť v slobodnej a otvorenej spoločnosti. Nesmie pripustiť, aby sa niekto pokúsil zúčtovať s demokratickou opozíciou, ktorá je nenásilná, pod kepienkom boja proti terorizmu... Musíme zamedziť aj tretiemu nebezpečenstvu: hospodárskej erózii".