Daniel VRAŽDA, Monika ŽEMLOVÁ
Bratislava - Z osobitného účtu ministerstva privatizácie bolo počas vlády Vladimíra Mečiara financované aj HZDS. Ukazujú to záznamy účtovníctva druhého osobitného účtu na ministerstve za tretej vlády Vladimíra Mečiara. Peniaze išli okrem iného cez spoločnosť Salus. Jej konateľmi bol istý čas okrem Augustína Mariána Húsku aj Ivan Lexa.
Bývalí členovia vedenia ministerstva, na čele s exministrom Petrom Bisákom, o účte nechcú hovoriť. Bisák je v kauze osobitného účtu obvinený zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a z podvodu.
Na druhý osobitný účet chodili peniaze za nehnuteľnosti, ktoré za symbolickú cenu kupovali ľudia blízki ministerstvu. Kópiu účtovníctva, ktoré bolo vedené ručne v školských zošitoch formátu A 4, má naša redakcia k dispozícii.
MT: Odmeny päť miliónov
Z tohto účtu sa vyplácali napríklad odmeny pracovníkom ministerstva (viac ako päť miliónov korún), ktorí sa podieľali na rýchlej privatizácii a časť peňazí na Bisákov príkaz tieklo aj vtedajšiemu vládnemu denníku Slovenská Republika. Mečiarovský denník ako jediný z celoslovenských denníkov propagoval privatizáciu. Iba za inzerciu dostal z účtu vyše 360-tisíc korún, aj keď Bisák tvrdil, že na účte mohlo byť dohromady len okolo pol milióna.
Peniaze získané z divej privatizácie v tom čase nekontrolovateľne tiekli cez dva osobitné účty. Potvrdil to aj Najvyšší kontrolný úrad. Podľa polície z prvého osobitného účtu protizákonne pretieklo do Fondu národného majetku ovládaného HZDS vyše 12 miliárd korún. Rovnako NKÚ kritizoval aj druhý osobitný účet, založený o päť rokov neskôr ministrom Bisákom.
MT: Bývalé vedenie popiera
Vedenie Bisákovho ministerstva vrátane samotného ministra, štátneho tajomníka a dnešného poslanca HZDS Stanislava Husára a ministrovej pravej ruky, šéfky právnej sekcie Ľudmily Zvolenskej dodnes popiera, že by doprivatizácia a vedenie účtovníctva boli nepriehľadné.
Ešte koncom júla pre SME povedali, že ministerstvo privatizácie malo právo podľa odporúčania ministerstva financií zriadiť aj druhý osobitný účet a osobitnou vyhláškou zriadilo komisiu, ktorá o predaji majetku rozhodovala. Bisák však sám vydal 10. mája 1996 vyhlášku, v ktorej sa hovorí, že peniaze z predaja nehnuteľností nezistených vlastníkov musia ísť iba na jeden existujúci osobitný účet.
Zvolenská dokonca úplne poprela, že by účtovníctvo druhého účtu bolo vedené rukou: "Kristepane, to nie. To neprichádza do úvahy, to by bolo choré." Tvrdila, že nešlo o žiadny ďalší osobitný účet, ale len o podúčet ministerstva.
MT: Fixek dostal z účtu 77-tisíc
Riaditeľ odboru reštitúcie a správy majetku Ivan Fixek, ktorý bol na ministerstve už za Mečiara, tvrdí, že s účtom nemal nič spoločné a nič o ňom nevie. Pritom mal, rovnako ako Bisák či Husár, podpisový vzor k účtu a teda možnosť hýbať s peniazmi. Fixek dostal len v roku 1997 z účtu odmenu viac ako 77-tisíc korún.
MT: Zvolenská zinkasovala 95-tisíc
Zvolenská, ktorej sme sa chceli spýtať, aký právny základ malo ministerstvo na založenie druhého osobitného účtu, a prečo pri predajoch dochádzalo k porušovaniu zákona a vyhlášky ministerstva, povedala, že sa necíti dobre a položila telefón. V roku 1997 z účtu dostala odmenu 95-tisíc a v roku 1998 pätnásťtisíc korún.
MT: Husár dostal 116-tisíc
Husár zas tvrdí, že účty mali pod kontrolou Bisák so Zvolenskou. "Nikdy som nemal nič s osobitnými účtami. Na ministerstvo som prišiel neskôr," povedal, hoci aj on mal po založení účtu podpisový vzor. Husár dostal v roku 1998 z účtu odmenu 30-tisíc. V roku 1996 dostal odmeny aj z "pravého" osobitného účtu 116-tisíc.
O predaji nehnuteľností a pozemkov mohol zo zákona rozhodovať sám minister. Komisiu mal len ako poradný orgán. Svoju právomoc často využil, veľakrát však chýbajú dátumy rozhodnutí. Predaje často neboli zverejnené v tlači, aj keď to prikazoval zákon, a uchádzať sa o pozemky (v tom čase výrazne lacnejšie ako dnes) nemohli obyčajní ľudia.
Autor: aha
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.