pripomínať nedávnu históriu, keď Európa bola rozdelená na dva mocenské bloky. Postaviť a prevádzkovať múzeum bude Nadácia železná opona. Základný kameň múzea položili spoluautori projektu v areáli bývalej pohraničnej roty cez víkend.
Históriu železnej opony má pripomenúť expozícia v priestoroch bývalej roty, ktoré dostali zástupcovia nadácie bezplatne od štátu. Múzeum sa má stať dôstojným a hlavne poučným pamätníkom doby, ktorá ovplyvnila osudy miliónov ľudí. Nadácia v spolupráci s českou diplomaciou a krajanmi v zahraničí chce zhromaždiť unikátny archív dokumentov, príbehov a filmových záznamov i výnimočných osudov jedincov a rodín ovplyvnených rozdelením Európy železnou oponou. Múzeum má tvoriť sovietska a americká zóna. "Múzeum má presne opísať minulosť tak, ako sa odohrala, vrátane rozdelenia Šumavy pod americký a sovietsky sektor," uviedol zakladateľ nadácie Václav Vítovec. Vonkajší areál s rozlohou tri hektáre vytvorí pohľad na americkú a sovietsku zónu, ktoré budú zrkadlovito namierené proti sebe. Vo vnútornej časti potom bude umiestnený obsiahly archív dokumentov, filmových záznamov a relikvií. Chýbať nebude ani reštaurácia rozdelená štýlovo na sovietsku a americkú časť, či miestnosti upravené ako pracovňa prezidenta Spojených štátov a prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu.
Súbežne s vytváraním tohto unikátneho múzea chce nadácia vybudovať i základy pre svetové a európske výučbové Centrum štúdií fenoménu železnej opony na Šumave a v Prahe. Zástupcovia nadácie chcú na vybudovanie múzea získať 80 až 100 miliónov korún od súkromných darcov, štátu i EÚ. Na začiatku 50. rokov minulého storočia pohraničníci v dvadsať metrov širokom prieseku v blízkosti hraníc vztýčili ploty z ostnatého drôtu a vybudovali železnú oponu. V decembri 1989 politici prestrihli prvé drôty a symbolicky tak otvorili západné hranice. V priebehu štyridsať rokov pohraničníci pri pokuse o ilegálny prechod hraníc zastrelili 195 osôb. Deväťdesiat ľudí zahynulo v elektrických zátarasách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.