Konštatujú to noviny Washington Post.
Denník, odvolávajúci sa na vysokých predstaviteľov tajných služieb a ďalšie zdroje, uvádza, že Ústredná spravodajská služba (CIA) ešte nemá presvedčivé dôkazy o spojení irackého režimu s teroristickými skupinami, a to aj napriek zvýšenému úsiliu pri zbieraní a analýze informácií súvisiacich s Irakom. Analytici, ktorí skúmali fotografie, odpočúvanú komunikáciu a spravodajské informácie, došli k záveru, že nie je možné potvrdiť obvinenia o vzťahoch medzi Bagdadom a členmi teroristickej siete al-Káida, ktorí mali údajne nájsť útočisko v severnom Iraku, konštatuje sa v správe.
Nepotvrdili sa ani informácie o stretnutí Muhammada Attu, lídra samovražedných únoscov, ktorí uskutočnili teroristické útoky v USA 11. septembra minulého roka, s agentom irackej tajnej služby, ku ktorému malo dôjsť v apríli 2001 v Prahe, píše denník.
S ohľadom na závery skúmaní CIA akceptovala Bushova administratíva skutočnosť, že pevnejším argumentom v jej ťažení proti Saddámovi Husajnovi bude vyvíjanie chemických, biologických a jadrových zbraní v Iraku, uvádza Washington Post. Ako však pre denník povedal jeden z vysokých predstaviteľov administratívy, spojenie irackého režimu s terorizmom sa po ďalšom úsilí v pátraní časom určite podarí dokázať.
Bývalý zbrojný inšpektor OSN Richard Butler včera povedal, že kontakty Husajna s teroristickými organizáciami sú "úplne" známe. Podľa Butlera je Irak schopný do šiestich mesiacov zostrojiť jadrovú bombu, ak na ruskom čiernom trhu získa obohatený urán alebo plutónium. Butler vykonával kontroly v Iraku do roku 1998, keď Husajn zbrojných inšpektorov z krajiny vyhostil.
Americký prezident sa zatiaľ nerozhodol, aké konkrétne kroky v súvislosti s Irakom podnikne, nevylučuje však vojenský útok. Zajtra v OSN Bush prednesie zásadný prejav o svojej politike voči Iraku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.