žijúcich v susedných krajinách s pripomienkami týchto štátov.
"V mene dobrého susedstva bude maďarský parlament musieť akceptovať výhrady susedských krajín," vyhlásil Iliescu na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentom SR Rudolfom Schusterom, ktorý bol na dvojdňovej oficiálnej návšteve Rumunska.
Podľa Schustera je maďarský krajanský zákon citlivou otázkou v SR i v Rumunsku. Obe krajiny chcú, aby ich občania neboli doma v nevýhode v porovnaní s maďarskou menšinou, uviedol R. Schuster. Zákon o zahraničných Maďaroch schválil maďarský parlament 19. júna 2001 a platnosť nadobudol 1. januára tohto roka. Zákon poskytuje viaceré úľavy osobám, ktoré nemajú maďarské občianstvo, ale hlásia sa k maďarskej národnostnej menšine a majú trvalý pobyt u maďarských susedov, s výnimkou Rakúska.
Pretrvávajúce napätie okolo aplikácie zákona na území Rumunska sa v roku 2001 podarilo vyriešiť podpísaním Memoranda o porozumení medzi vládou Rumunska a Maďarskej republiky. Základom definitívneho textu Memoranda je prevažne rumunský návrh. Rumunská strana mala výhrady najmä k otázke poskytovania výhod v sociálnej a ekonomickej oblasti. To sa podarilo v širokej miere odstrániť, pretože Memorandum obsahuje klauzulu, podľa ktorej sa maďarský pracovný trh otvára pre všetkých rumunských občanov bez obmedzenia. V Rumunsku žije približne sedempercentná maďarská národnostná menšina. Na pôde parlamentu ju reprezentuje Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku, ktorý ticho podporuje vládnu Sociálnodemokratickú stranu (PSD).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.