lietadlo. Zhruba o 18 minút neskôr narazilo do druhej "dvojičky" WTC druhé dopravné lietadlo. O 9.40 h narazilo ďalšie civilné lietadlo do budovy amerického ministerstva obrany - Pentagónu - vo Washingtone.
- Pred 10.00 h miestneho času odletel americký prezident z Floridy do Washingtonu, ale vzhľadom na vážnu situáciu v hlavnom meste, bolo lietadlo Air Force One dva a pol hodiny vo vzduchu bez pristátia. V prvom komentári, ešte počas návštevy Floridy, Bush zdôraznil, že ide o teroristický útok, ktorý nezostane bez odplaty.
12. septembra
- Lietadlo Air Force One s americkým prezidentom na palube večer krátko pred 01.00 h SELČ pristálo na vojenskej základni Andrews pri Washingtone.
- Asi 12 hodín po sérii teroristických útokov v New Yorku a Washingtone vystúpil Bush s prejavom k národu. V príhovore vyhlásil, že útoky si vyžiadali "tisícky mŕtvych". Zdôraznil, že finančné inštitúcie krajiny zostávajú silné a hospodárstvo ďalej pracuje. Súčasne konštatoval, že reakcia USA bude rozhodná.
- Z trosiek mrakodrapov WTC vytiahli šesť živých ľudí.
13. septembra
- FBI vyhlásil, že pozná identitu páchateľov útokov. Niektorí z nich patrili k osobným priateľom saudského miliardára Usámu bin Ládina. Šesť z podozrivých absolvovalo letecký výcvik na Floride v USA.
- Odhady škôd sa ku 13. septembru vyšplhali na 30 až 40 miliárd dolárov.
- USA rokovali s Indiou a Pakistanom o prípadnej pomoci pri vojenskom útoku proti Afganistanu. Obe krajiny na spoluprácu pristúpili.
- Bush v súvislosti s tragickými teroristickými útokmi písomne požiadal Kongres o vyčlenenie 20 miliárd amerických dolárov.
14. septembra
- Bush uviedol, že buduje koalíciu pre "prvú vojnu v 21. storočí". Americké úsilie sa stále viac zameriava na bin Ládina ukrývajúceho sa v Afganistane.
- Bush pricestoval do New Yorku, kde navštívil trosky budovy Svetového obchodného centra.
- Záchranári objavili čierne skrinky z lietadla, ktoré sa zrútilo v Pennsylvánii a ktoré narazilo do Pentagónu.
- Afganské vládne hnutie Taliban opätovne poprelo účasť na útokoch. Rovnako poprelo aj účasť bin Ládina. Taliban pohrozil odvetou, ak USA zaútočia na Afganistan. Rovnako vyzval na zjednotenie sa všetkých moslimov proti USA.
- Na obranu USA zmobilizovali 35 000 z celkového počtu 50 000 záložníkov.
15. septembra
- India poskytla USA detailné dokumenty o výcvikových strediskách bin Ládina na území Afganistanu.
16. septembra
- Obnovilo sa letecké spojenie USA so svetom.
- Počet nezvestných z WTC dosiahol 5 097.
17. septembra
- Pakistan uviedol svoje vojská do bojovej pohotovosti.
- Z afganského mesta Kandahár, ktoré bolo baštou Talibanu, utieklo okolo 100 000 osôb.
- Do pakistanského Islamabadu pricestovalo 50 amerických špecialistov.
- Americký prezident vyhlásil, že Spojené štáty chcú teroristu Usámu bin Ládina "živého alebo mŕtveho".
18. septembra
- Pakistanská delegácia išla do Afganistanu rokovať s hnutím Taliban o vydaní Usámu bin Ládina. Taliban podmienil Ládinovo vydanie možnosťou postaviť ho pred súd v neutrálnej islamskej krajine.
- V Pakistane sa začali protiamerické demonštrácie.
19. septembra
- Šéf Bieleho domu podpisom definitívne schválil vojenskú odvetu proti tým, ktorí stáli za útokmi na New York a Washington. Potvrdil tým rozhodnutie Kongresu. Vyhlásil, že vojna proti terorizmu bude "celosvetovou kampaňou" a dôrazne vyzval kábulský režim v Afganistane, aby vydal lídrov teroristickej organizácie al-Káida.
20. septembra
- Afganskí ulemovia vyzvali bin Ládina, aby opustil Afganistan. Zároveň vyslovili požiadavku, aby OSN a Organizácia islamskej konferencie (OIC) uskutočnili nezávislé vyšetrovanie útokov na USA.
- Irán vyhlásil, že neposkytne USA svoj vzdušný priestor.
21. septembra
- Americký prezident v prejave pred oboma komorami Kongresu označil sieť al-Káida a saudskoarabského disidenta bin Ládina za zodpovedných za spáchanie atentátov proti USA. Zároveň vyzval Taliban, aby okamžite vydal všetkých lídrov teroristickej skupiny.
- Šéf Bieleho domu podpísal nariadenie vedúce k zmrazeniu všetkých amerických aktív teroristov podozrivých z útokov na USA a ich stúpencov.
24. septembra
- Afganské vládnuce hnutie Taliban začalo mobilizovať 300 000 mužov do svätej vojny.
26. septembra
- Banky na území EÚ zmrazili okolo 100 miliónov dolárov na účtoch Usámu bin Ládina a jeho spojencov.
28. septembra
- Osobitná jednotka USA sa už dva týždne nachádza na území Afganistanu, kde pátra po bin Ládinovi. Ten sa podľa informácií amerických tajných služieb pokúšal získať zbrane hromadného ničenia.
29. septembra
- Americký FBI objavil list s inštrukciami pre teroristov, ktorí 11. septembra uskutočnili útoky v USA. Dokument našli americkí experti v batožine patriacej egyptskému pilotovi Muhammadovi Attovi (33), ktorý bol podľa amerických úradov jedným z hlavných únoscov pri teroristických útokoch na budovy v New Yorku a Washingtone.
- Bezpečnostná rada OSN schválila rozsiahlu protiteroristickú rezolúciu požadujúcu od všetkých štátov zmrazenie financií jednotlivcov podozrivých z terorizmu a uskutočnenie príslušných zákrokov voči skupinám, ktoré takéto osoby podporujú.
2. októbra
- USA predložili spojencom z NATO presvedčivé dôkazy, podľa ktorých za teroristickými útokmi stojí bin Ládin a ním riadená sieť al-Káida. Aliancia na základe toho plne aktivovala klauzulu o kolektívnej obrane. Z Japonska vyplávalo päť amerických vojenských lodí. Taliban v súvislosti s pripravovanou vojenskou operáciou spojencov pohrozil krvavou vojnou proti akejkoľvek afganskej vláde podporovanej zo zahraničia.
3. októbra
- Spojené štáty predložili Pakistanu časť dôkazov o prepojení bin Ládina so septembrovými teroristickými útokmi. USA požiadali spojencov v NATO o konkrétnu pomoc v boji proti terorizmu. Na základe dôkazov o bin Ládinovej účasti na atentátoch západní spojenci USA po prvý raz v histórii NATO aktivovali článok č. 5 Washingtonskej zmluvy, na základe ktorého sú atentáty z 11. septembra považované za útok na celú alianciu.
4. októbra
- Prezident Bush navrhol nový podporný balík v hodnote až 75 miliárd dolárov, ktorý má pomôcť zvládnuť dôsledky teroristických útokov.
7. októbra
- Posledné federálne čaty záchranárov opustili po mesiaci práce ruiny WTC. Telá zvyšných 5 000 obetí budú hľadať už iba záchranári a dobrovoľníci mesta New York.
- Začala sa vojenská operácia Spojených štátov v Afganistane. Bush potvrdil, že americká armáda spolu s britskou začala vojenské útoky proti teroristickým táborom v Afganistane. Útoky boli zamerané proti vojenským zariadeniam hnutia Taliban a výcvikovým táborom organizácie al-Káida.
10. novembra
- Šéf Bieleho domu počas prejavu na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku vyzval svetovú organizáciu, aby namiesto súcitu s obeťami septembrových útokov začala konať a pomohla vo vojne USA proti terorizmu.
13. novembra
- Bush privítal v Bielom dome ruského prezidenta Vladimira Putina. Bol to prvý oficiálny pobyt ruského lídra v USA.
21. novembra
- To najtvrdšie počas operácie zameranej na konečnú likvidáciu al-Káida a Usámu bin Ládina v Afganistane podľa Busha ešte len príde. Povedal to po dobytí Kábulu a ovládnutí väčšiny územia krajiny Severnou alianciou.
10. decembra
- Americké jednotky po niekoľkých týždňoch strávených na základni pri Kandaháre vstúpili do tejto bývalej bašty hnutia Taliban.
16. decembra
- Bývalý talibanský minister financií mulla Agha Džán Mutasím vyhlásil, že režim fundamentalistického hnutia skončil. V súvislosti s peňažnými zbierkami pre Taliban povedal, že "režim Talibanu sa skončil" a ľudia by mali prestať dávať finančné dary.
(tasr)
Text k foto:
foto do čísla - streda - lietadla
Po 26 dňoch od teroristických útokov začali spojenecké vojská ofenzívu v Afganistane, nameierenú proti hnutiu Taliban a organizácii al-Káida
Autor: 11. septembra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.