dosiahnuť a nemyslím si, že USA sa ho môžu zbaviť takýmto spôsobom," povedal nemenovaný juhoslovanský stavebný inžinier, ktorý sa v 80. rokoch v Iraku podieľal na budovaní protibombových bunkrov ležiacich hlboko pod zemou.
Inžinier bol súčasťou jedného z hlavných tímov z bývalej Juhoslávie, ktorý získal objednávku na budovanie irackej obrannej infraštruktúry. "Saddámove úkryty môžu odolať priamemu zásahu bomby v sile 2000 kilogramov TNT, alebo 20-kilotonovej explózii v kilometrovej vzdialenosti," povedal inžinier agentúre Reuters. Starší pán, ktorý navštívil takmer všetky obranné stavby, je presvedčený, že zabiť Saddáma len bombardovaním možno veľmi ťažko.
Saddámove bunkre ležia pod minimálne 30 metrami kameňa, povedal. Ako dodal, ide o kópie bunkrov vybudovaných pre juhoslovanského vodcu Josipa Broza Tita, ktorý krajine vládol počas studenej vojny až do smrti v roku 1980. "Doteraz (bunkre) úspešne prešli tromi skúškami," povedal inžinier v súvislosti s vojnou v Zálive z roku 1991, bosnianskym konfliktom z rokov 1992-95 a 78-dňovým bombardovaním Juhoslávie z jari 1999. Inžinier dodal, že jeho osobné kontakty so Saddámom zaistili v 80. rokoch prácu pre veľa juhoslovanských firiem. Juhoslovania v Iraku postavili celý systém podzemných veliteľských stanovíšť, protileteckých a protitankových krytov, ako aj podzemné nemocnice v rôznych častiach Iraku. Podobne ako Titove bunkre rozmiestnené na viacerých miestach bývalej Juhoslávie, iracké sú vybavené mixom ruskej a americkej technológie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.