Americký prezident George W. Bush počas spomienkovej slávnosti v Pentagóne vyjadril v mene celého amerického národa poctu obetiam tejto obrovskej tragédie a zopakoval odhodlanosť zvíťaziť v boji proti terorizmu. "Spomienky na veľkú tragédiu zostávajú, a pre všetkých, ktorí pri nej utrpeli stratu, už nie je život tým, čím bol predtým. Vraždu nevinných ľudí nemožno vysvetliť, len prežiť a prekonať. A hoci zahynuli v tragédii, nezomreli zbytočne," vyhlásil Bush pred 13 500 prítomnými hosťami pred novým západným krídlom Pentagónu. Práve do tejto časti presne pred rokom o 15.37 h SELČ narazilo unesené lietadlo a zničilo päť poschodí. Pri útoku na Pentagón - najlepšie stráženú budovu sveta - zahynulo 189 osôb, z toho 125 v budove a 64 na palube uneseného letu 77 spoločnosti American Airlines. Bush zopakoval sľub, že je odhodlaný vyhrať vojnu proti terorizmu. "Obnovujeme záväzok, že vyhráme vojnu, ktorá sa začala tu," zdôraznil americký prezident a dodal, že teroristi, ktorí dúfali, že útokom na Pentagón demoralizujú Spojené štáty, neuspeli.
V priestoroch ministerstva obrany si spolu s tisíckami ďalších pripomenul minútou ticha obete útoku na Pentagón. Predtým si v Bielom dome so stovkami spolupracovníkov minútou ticha uctil obete, ktoré zahynuli v troskách oboch veží newyorského Svetového obchodného centra (WTC). Na newyorskom Ground Zero, kde pred 11. septembrom 2001 stáli "dvojičky" WTC, prečítal bývalý starosta New Yorku Rudolph Giuliani, minister zahraničných vecí USA Colin Powell, senátorka Hillary Clintonová a pozostalí mená všetkých 2801 obetí, ktoré tam našli smrť.
Spomienková slávnosť pri príležitosti prvého výročia útokov sa v New Yorku začala o 8.46 h miestneho času minútou ticha a príhovorom starostu Michaela Bloomberga. Zároveň sa z každej newyorskej štvrte vydali obyvatelia na pochod smerom ku Ground Zero. Procesie za zvukov gájd a bubnov vyrazili z Bronxu, Brooklynu, Manhattanu, Queensu i Staten Islandu. Začiatok slávnosti stanovili na 8.46 h miestneho času - v tej chvíli pred rokom prvé unesené lietadlo vrazilo do severnej veže WTC. Ďalšie minúty ticha nasledovali o 9.03 h, keď pred rokom ďalší stroj zasiahol južnú vežu, a o 9.59 h, keď sa južná veža ako prvá zrútila. Oficiálne obrady sa skončili o 10.29 h - minútu po tom, čo sa zrútila severná veža WTC. Vo večerných hodinách sa spomienky v New Yorku skončia sviečkovými vigíliami v parkoch.
Tisíce ľudí sa včera zišli aj v západnej Pensylvánii na poli, kde presne pred rokom havarovalo unesené lietadlo, podľa všetkého smerujúce na Washington. Pri páde stroja zahynulo všetkých 40 ľudí na palube. Na ich pamiatku presne o 10.06 h miestneho času (16.06 h SELČ), keď lietadlo dopadlo na zem neďaleko mesta Shanksville, zazvonil 40-krát zvon.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan na spomienkovej slávnosti v záhrade sídla OSN v New Yorku pri príležitosti prvého výročia útokov zdôraznil, že svet musí proti terorizmu postupovať spoločne. "Nemohlo byť väčšej urážky ducha a zmyslu Organizácie Spojených národov než teroristické útoky na USA z 11. septembra. Všetko, pre čo pracujeme - mier, rozvoj, zdravie, sloboda - je touto hrôzou poškodené. Všetko, v čo veríme - úcta voči ľudskému životu, spravodlivosť, pluralita a demokracia - je ňou ohrozené. Terorizmus je nutné poraziť a musíme ho poraziť tým, že sa proti nemu postaví celý svet ako jeden," zdôraznil Annan na spomienkovom ceremoniáli.
Prvé výročie teroristických útokov na USA si pripomenuli aj v európskych krajinách. Na celom území Veľkej Británie si obyvatelia o 14.46 h SELČ pripomenuli obete tragédie celonárodnou minútou ticha. Na spomienkovej bohoslužbe v Katedrále sv. Pavla v Londýne sa zúčastnilo asi 2000 pozvaných hostí, vrátane britského premiéra Tonyho Blaira, jeho predchodcov Johna Majora a Margaret Thatcherovej, i následníka trónu princa Charlesa so synom Harrym.
V Bruseli si pripomenuli výročie teroristických útokov na USA najvyšší predstavitelia Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. Na pôde Európskeho parlamentu sa konalo mimoriadne zasadnutie za účasti predsedu Pata Coxa, šéfa Európskej komisie Romana Prodiho, vysokého predstaviteľa Javiera Solanu, poslancov a ďalších hostí. Pred bruselským sídlom NATO s prejavmi vystúpili generálny tajomník George Robertson a veľvyslanec USA Nicholas Burns. Robertson ocenil výsledky medzinárodnej koalície proti terorizmu, ale varoval: "Túto vojnu sme ešte nevyhrali. Civilizovaný svet musí teraz nasledovať predchádzajúce generácie bojujúce proti totalitarizmu a pripraviť sa na dlhú bitku."
Lídri členských i kandidátskych krajín spolu s Prodim, Coxom a Solanom vydali k včerajšiemu dňu ojedinelé spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili plnú podporu USA a potvrdili pripravenosť naďalej stáť pevne po ich boku v boji proti terorizmu.
Česká republika si včera pripomenula prvé výročie tragických teroristických útokov na USA.
V Katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa včera uskutočnila bohoslužba za účasti prezidenta Václava Havla, premiéra Vladimíra Špidlu a predsedov oboch komôr Parlamentu ČR Lubomíra Zaorálka a Petra Pitharta, ako aj ďalších predstaviteľov, vrátane amerického veľvyslanca Craiga Stapletona.
Zástupcovia českej armády spolu s americkým veľvyslancom si uctili pamiatku obetí na pražskom vrchu Vítkov. Minister obrany Jaroslav Tvrdík spolu s ďalšími členmi vlády si minútou ticha pripomenuli tragické udalosti na včerajšom zasadaní vlády. V Obecnom dome v Prahe sa včera uskutočnil Koncert tolerancie, na ktorom vystúpil aj slovenský tenorista Peter Dvorský spolu s Pražským symfonickým orchestrom.
Prvé výročie teroristických útokov na New York a Washington si včera pripomenuli aj v Izraeli a na ďalších miestach sveta.
Autor: Washington/Londýn/New York/Brusel/Praha/Jeruzalem (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.