O týždeň
Parlamentné voľby sa budú konať v piatok 20. (14.00-22.00 h) a v sobotu 21. (07.00-14.00 h) septembra na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním podľa zásady pomerného zastúpenia. Občania vo voľbách, ktoré 6. júna vyhlásil predseda NR SR Jozef Migaš, zvolia 150 poslancov na štvorročné obdobie. Právo voliť majú podľa zákona občania, ktorí v deň volieb dovŕšili 18 rokov a počas ich konania sa zdržiavajú na území SR.
Volebný zákon neumožňuje občanom SR voliť v zahraničí. Tí, ktorí sa nebudú zdržiavať v mieste trvalého bydliska, si môžu ešte do 19. septembra vybaviť voličský preukaz na mestskom a obecnom úrade. Prekážkami vo výkone volebného práva sú zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany zdravia ľudí, pozbavenie spôsobilosti na právne úkony a voliť nemôžu ani osoby právoplatne odsúdené vo výkone trestu odňatia slobody.
Hlasovacie lístky na parlamentné voľby sú vytlačené a v týchto dňoch ich príslušné úrady distribuujú na jednotlivé okrsky. Občania si ich prevezmú až vo volebnej miestnosti. Tie, ktoré nepoužijú pri hlasovaní, si budú môcť zobrať so sebou domov, alebo ich vhodiť do pripravenej škatule. Všetky nepoužité lístky budú skartované.
Občania môžu požiadať aj o prenosnú volebnú urnu a v takomto prípade členovia okrskovej volebnej komisie prinesú lístky napríklad priamo domov, do nemocnice alebo domova dôchodcov. Ministerstvo vnútra SR pri zadávaní hlasovacích lístkov do tlače vychádzalo z počtu voličov pri posledných parlamentných voľbách - približne 4,2 mil., v ktorom je už zahrnutá aj desaťpercentná rezerva. Pre 26 kandidujúcich strán je vytlačených približne 109,2 mil. kusov lístkov na formáte A4. Lístok obsahuje ochranné znaky, aby sa nedal kopírovať alebo falšovať.
Volebná kampaň sa začala oficiálne v 21. augusta o 00.00 hodine a skončí sa 48 hodín pred začiatkom volieb - 18. septembra 2002 o 14.00 h. Odvtedy začína informačné moratórium - zákaz volebnej kampane predovšetkým v hromadných informačných prostriedkoch - v tlači, rozhlasoch, televíziách i spravodajských agentúrach. Zakázaná je kampaň v rozhlasovom a televíznom vysielaní u držiteľov licencií.
Oficiálne výsledky volieb do NR SR budú vyhlásené až po fyzickom doručení zápisníc z okresných volebných komisií členom Ústrednej volebnej komisie. Jej predseda Pavol Baxa verí, že to bude 22. septembra už o 14.00 hodine. Výsledky volieb bude spracúvať Štatistický úrad SR, pričom sa na tomto akte zúčastní vyše 1100 jeho pracovníkov a použije sa vyše tristo osobných počítačov. Jeho pracovníci v ôsmich krajských správach mali už 14. augusta a 3. septembra možnosť otestovať spôsob spracovania výsledkov hlasovania z okrskových volebných komisií až po centrálne spracovanie na ŠÚ v Bratislave.
Pozorovatelia OBSE aj tento rok prídu, respektíve prišli na misiu pred a počas volieb. Na Slovensku od 27. augusta do 24. septembra bude a už pôsobí desať volebných expertov a dlhodobých pozorovateľov.
Vláda na pokrytie výdavkov na voľby zatiaľ vyčlenila 290 miliónov Sk, pričom z tejto sumy pre Štatistický úrad SR je určených 65 miliónov korún. Pred štyrmi rokmi na tento účel bolo určených 295,4 milióna Sk, ale ministerstvo vnútra z preň vyčlenenej sumy 239 miliónov Sk vynaložilo o dva milióny menej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.