konštatovanie - citeľný pokles teplôt. Darmo je, letu ostáva žezlo iba niekoľko posledných dní a žiaľ, balí si už batôžtek.
Už dnešný (14. 9.) sviatok povýšenia svätého Kríža zakotvuje oprávnenosť tohto konštatovania vo viacerých pranostikách: slovenská vraví - Po svätom Kríži, jeseň sa blíži a poľská iba zhodne prízvukuje: Na povýšenie sv. Kríža, jeseň sa priblíža. V starých kalendároch patril tento deň Nikodémom a s ich krstným menom súvisia pranostiky, ktoré upozorňujú na ďalekosiahly význam počasia štrnásteho septembrového dňa - Pohoda na Nikodéma - celý mesiac dažďa nemá. Ak sa objavilo slniečko, bačovia okamžite siahali po nožniciach - nádej na štyri teplejšie týždne ich oprávňovala k použitiu obsahu dávnej salašníckej pranostiky: svätý Kríž - ovčí striž. Aj bačovia si však popri strihaní oviec pozorne všímali to, čo deduškovia na vidieku dodnes - odkiaľ fúka vietor? Nebola v tom politika, ale ekonomika - vravieva sa, že odkiaľ na Nikodéma fúka vietor, odtiaľ príde drahota.
Aj ďalší septembrový deň (15. 9.) patrí k významným pranostickým termínom - sviatok Sedembolestnej Panny Márie môže totiž iba potvrdiť ľudmilsko - matúšovskú pravdu neskorého leta, keď sa hovorí: Od Panny Márie Sedembolestnej teplota rýchle poklesne. Hneď nasledujúci deň, kedy majú meniny Ľudmily (16. 9.), v pranostike bezprostredne reaguje na varovný obsah predošlých. Jedna vraví - svätá Ľudmila, dažďom obmyla a druhá odzváňa našej bosej letnej pohode, keď prízvukuje: Od Ľudmily svätice obúvaj už črievice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.