činností púšťať, pretože by to mohla byť drahá skúsenosť pri znehodnotení materiálu a predošlej precíznej stolárskej práce. Napriek tomu jednoduchšie úkony je možné robiť aj v podmienkach skromnejšie zariadenej dielne, mal by ich zvládnuť aj priemerne zručný domáci majster. K takýmto prácam možno zarátať vypletanie sedadiel a operadiel stoličiek.
Zaobídeme sa pritom aj bez špeciálneho čalúnnického náradia, no nie je na škodu ho mať aspoň pri niektorých opravách. K takým pomôckam patrí tzv. kozia noha, akási vidlica na vyťahovanie klincov, napinák na napínanie popruhov pri vypletaní - je to doštička hore zaoblená, dole vydutá. Na vydutej časti je rad malých klinčekov o ktoré sa popruh zachytí a vyvažovaním doštičky opretej o rám nábytku napína (obr. 1). Nezaškodí mať vo výbave aj čalúnnické klince s ozdobnou hlavičkou.
Vypletanie môže byť z povrazov, lyka, silonu alebo popruhov. Niektoré výplety slúžia na priame použitie, iné sú podkladom pre voľné čalúnené vankúše.
Výplety z povrazov
Staršie stoličky mali sedadlá a operadlá vypletané z povrazov či lyka. Nový úplet urobíme tak, že zoberieme kvalitnú, dostatočne dlhú šnúru a začneme vypletať z jedného rohu sedadla. Začiatok povrazu upevníme klincami alebo plieškom a skrutkami na vnútornej strane rámu stoličky a vypletáme podľa schémy na obr. 2. Rám vypletáme zhora. Kríženie v rohoch pri neustálom opakovaní postupuje po uhlopriečke. Pri štvorcovom sedadle dosiahneme stred, pri obdĺžnikovom po dosiahnutí stredu kratšej strany pokračujeme krížením rovnobežným s dlhšou stranou (obr. 3).
Iný spôsob výpletu pripomína výplet z popruhov (obr. 4). Pri štvorcovom aj obdĺžnikovom sedadle postupujeme tak, že najprv rozmeriame počet pásov v smere osnovy aj útku. Tento počet by mal byť nepárny, aby zakončenie bolo v rohoch rovnaké. Každý pás pletieme osobitne z jedného kusa povrazu. Pripravíme si aj štyri latky s dĺžkou strán stoličky, prierez asi 2x2 cm, ktoré budú slúžiť ako pomocný prvok na rovnomerné opletanie obvodových rámov.
Vypletať začneme z jedného rohu stoličky, kde koniec pripevníme klinčekmi na vnútro kostry stoličky. Prevliekaný povrázok otočíme raz okolo kostry a vraciame sa na druhú stranu stoličky k latke, tak navinieme potrebný počet radov na rozmeranú šírku pása. Koniec povrazu opäť prichytíme zvnútra kostry a klincami pribijeme aj obidve protiľahlé latky (obr. 5).
Rovnako robíme ďalšie pásy osnovy, po každom páse latky pribijeme ďalšími klincami. Pásy útku robíme potom tak, že ich striedavo prevliekame cez pásy osnovy. Na ľahšie prevliekanie prestrčíme pod striedavé pásy osnovy pomocnú lištu na výšku, ktorá vytvorí pre pás útku potrebnú medzeru (obr. 6).
Výplety z popruhov
Tieto výplety tvoria najčastejšie nosný podklad pre čalúnené vankúše. Môžu byť z juty, syntetických tkanín alebo gumové. Pribíjame ich na drevený sedadlový rám zhora, do stredu, alebo zdola (obr. 7 a - c). Popruhy sa striedavo prepletajú a pred pribitím sa koniec raz alebo dvakrát preloží. Gumové popruhy pribíjame cez pásik lepenky alebo kože.
Výplety zo silonových laniek
Výplet z hrubého silonového lanka používame tiež ako podklad pre čalúnenie. Robíme ho tak, že lanko v jednom kuse prevliekame cez vyvŕtané otvory po obvode kostry sedadla a postupne ho napíname.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.