Ázii a Severnej Amerike.
Popis: Rozvetvené kríčky 10 40 cm vysoké s okrúhlymi vajcovitými listami.
Čo zmierame: mladé listy a plody. Listy od júna do septembra, plody od júla do augusta.
Účinné látky: Plody čučoriedky a čučoriedkové listy obsahujú veľké množstvo trieslovín, glykosidy, organické kyseliny, cukry a vitamíny.
Použitie: Čučoriedkové listy patria medzi dôležité drogy proti cukrovke (nálev poslúži miesto inzulínu pri slabej cukrovke) a proti črevným kolikám. Používa sa pri hnačke a črevnom katare, kedy sa podávajú plody v náleve. Zvonku môžeme odvar z listov a plodov používať na výplachy a dezinfekciu ústnej dutiny pri zápale ďasien. Ďalej sa využíva pri kožných ochoreniach.
Čaj pre chorých na cukrovkou: Dve lyžičky rezaných listov vsypeme do 1 litra vody a 10 minút povaríme. Pijeme chladný, dve šálky denne.
Čaj proti hnačke: Dve lyžičky sušených plodov zalejeme Ľ l studenej vody a necháme cez noc vylúhovať. Pijeme dve šálky denne.
Odvar: obklady z odvaru z listov prikladáme na kožu postihnutý plesňovým ochorením. Z bobúľ použijeme odvar pri aftoch v ústnej dutine.
Winternitzov výťažok: jednu lyžicu sušených čučoriedok zalejeme 1 litra vriacej vody a necháme stáť až do vychladenia. Používame na potieranie rán, ekzémov a oparov.
Tinktúra: Pri hnačke užívame asi 20 kvapiek v jednej lyžici teplej vody. Sušené čučoriedky naložíme do čistého liehu alebo destilátu.
Čučoriedkový kompót: Podávame ako dietetickú súčasť stravy pri chronickom črevnom katare a iných ochoreniach, ktoré sprevádzajú hnačky.
Šťava: vylisovaná šťava z čerstvých dozretých plodov podávaná samotná alebo riedená vodou pôsobí proti nachladeniu, zápalu sliznice, k výplachom nosa pri nachladení, na odstránenie zápachu z úst, pri aftoch a oparoch.
Víno proti hnačke: Tri hrste sušených čučoriedok sa zalejú 1/5 litra trpkého vína a nálev sa pije vlažný na dvakrát so štvrťhodinovou prestávkou.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.