Zamestnanci ministerstva vnútra sa údajne vyhrážali bojkotom volieb
Bratislava - Bojkotom volieb sa ministerstvu vnútra, podľa televízie Markíza, malo vyhrážať päťdesiat zamestnancov zo sekcie verejnej správy.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Televízia vo svojej hlavnej spravodajskej relácii vo štvrtok oznámila, že by bojkotovali prípravu volieb, ak by neboli zaradení do stálej štátnej služby ako tzv. špičkoví odborníci.
Definitívu úradníci dostali. Impulzom k vyhrážaniu podľa redaktorky Miriam Žiakovej malo byť najmä to, že práve paragraf o špičkových odborníkoch v zákone o štátnej službe "je najviac spochybňovaný".
Ministerstvo sa proti odvysielaným informáciám ohradilo. Podľa generálneho riaditeľa sekcie Jozefa Lišku jeho zamestnanci nikdy nepodmieňovali plnenie žiadnych úloh osobnými požiadavkami. "Naopak, zabezpečujú tieto úlohy aj v rámci svojho osobného voľna."
Situácia podľa Lišku zatiaľ nedospela tak ďaleko, aby ministerstvo podalo trestné oznámenie. Spresnil, že definitívu dostalo 48 zamestnancov sekcie, z čoho len dvaja sú na volebnom oddelení.
Keď dostali zamestnanci ministerstva definitívu, vyhli sa odbornému vzdelávaniu a skladaniu kvalifikačnej skúšky. Štatút špičkového odborníka im zároveň zaručuje vyšší príjem. Ak by sa aj vyhrážali, bolo by to úplne zbytočné. Podľa zákona totiž do stálej štátnej služby vymenujú každého špičkového odborníka, ktorý zložil sľub štátneho zamestnanca a splnil požadované podmienky.
Spor o predčasnom zaraďovaní tzv. špičkových odborníkov do stálej štátnej služby zrejme skončí na Ústavnom súde.
(joč)
Autor: mar, jj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.